Emily Dickinson's poetry: A search for the self
- Tez No: 43154
- Danışmanlar: PROF.DR. CLİFFORD ENDRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Amerikalı şair Emily Dickinson'un şiirlerindeki imgelerin yazarın benliğini temsil eden figürler oluşturmaları açısından çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Dickinson'un kişilik düzeni, şiirlerinde yarattığı ve kendi ürettikleri bir acı çekme temelinden beslenen bir dizi kadın kahraman tarafından yansıtılmaya uygundur. Bu kişiliklerin en önemlisi, Tanrıyla kurduğu ilişkiye kurban düşen bir figür olan (Empress of Calvary)“Çarmıh'ın împaratoriçesi”dir. Emily Dickinson'un olumlu karakter özellikleri ise (Poet)“Şair”olarak adlandırılan bir başka şiir kişisinde anlatım bulmaktadır. Yazarın hayata yönelik tutumunun genel olumsuzluğu, kendi kendine hareket etme yeteneğinin yanı sıra iyileştirici güçleri de olan bu kişilik aracılığıyla tersine dönmekte, yani olumlanmaktadır. Bu kimlik aracılığıyla giriştiği kendini gerçekleştirme girişimleri Emily Dickinson'un öz saygısını arttırmış ve yazan ruhsal çöküntüden korumuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyze the imagery in the works of the 19th.C. American poet Emily Dickinson (1830-1886) in the context of self-representational figures. Dickinson's personality organization lent itself to be reflected, first, through a set of female personae energized on a level of self-induced pain. The most outstanding character of this group is a certain figure called the“Empress of Calvary”, a divine-bride victimized through her relationship with God. Emily Dickinson's positive personality traits found expression in another character which is called the“Poet.”Dickinson's basically negativistic attitude toward life was reversed in this persona which had self-initiative and healing powers. Emily Dickinson's attempts at self-realization through this persona provided her with a modicum of self-respect and protected her against depression. -m-