Bipolar ı bozuklukta duygulanım değişkenliği'nin ilişkili olduğu klinik özellikler ile dürtüsellik ve agresyonla korelasyonu
Clinical characteristics related to affective lability and its relationship with aggression and impulsivity in bipolar i disorder
  1. Tez No: 431577
  2. Yazar: ERSİN UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜÇLÜ GÖNÜLLÜ, DOÇ. DR. MURAT ERKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda ötimik dönemde ki BP I bozukluk tanılı hastalarda duygulanım değişkenliğinin sosyodemografik ve klinik özellikler ile dürtüsellik ve agresyon düzeyleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık YÖNTEM: Çalışmamıza BRSHH ayaktan tedavi ünitesine başvuran ötimik dönemdeki 1. eksen ek tanısı bulunmayan 167 bipolar I bozukluk tanılı hasta alınmıştır. Öncelikle hastaların onamı alınmış onam veren hastalara MADRS (Montgomery-Asberg Depression Rating Scale) ve YMÖ (Young Mani Ölçeği) verilmiş ve kesme değeri altında puan alan hastalara DDÖ (duygulanım değişkenlik ölçeği), BDÖ (barrat dürtüsellik ölçeği) ve BPAÖ (buss-perry agresyon ölçeği) verilmiştir. Hastalar bu ölçekleri doldurduktan sonra sosyodemokrafik veri formunu doldurmak üzere klinik görüşmeye alınmıştır. Sosyodemografik veri formunda eksik olan bilgiler daha sonra hastaların klinik kayıtları ve hasta yakınlarından alınan bilgiler ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate the relationship between affective lability and sociodemographics along with clinical characteristics in euthymic patients with bipolar I disorder, additionally to compare aggression and impulsivity levels with affective lability. METHOD: We included 167 patients applying to the outpatient unit in Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery with the diagnosis of bipolar I disorder in the euthymic stage. After obtaining informed consent, Montgomery Asberg Depression Rating Scale (MADRS) and Young Mania Rating Scale (YMRS) were applied to the subjects. After the estimation of the euthymic group according to the cut off points, the scales of Affective Lability Scale (ALS), Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11), Buss – Perry Aggression Questionnaire (BPAQ) were administered to the patients. On the next step the subjects were clinically interviewed and sociodemographic data form was filled with additional support from family interviews and previous medical records. RESULTS: There was a significantly relationship between affective lability and age, seasonality, alcohol use disorder, aggressive behavior in males, current treatment, type of the index episode, presence of complete remission and suicide attempt (p-value < 0.05). Besides statistically extremely significant correlation in various degrees was found between all subsets of ALS and all subtests of BIS-11 and BPAQ, whereas total scores were correlated in highly significance level (p< 0.001 and r: 0.65 / r: 0.62 and r: 0.71). The most significant subset of AVS to correlate with remaining scales and subscales was anger. CONCLUSION: There is a substantial relationship between affective lability, impulsivity and aggression in bipolar I disorder. The need for further research on common underlying factors in this manner is remarkable.