Kadın doktorların meme kanseri hakkında bilgi, tutum ve davranış ve farkındalığının belirlenmesi
Evaluation of knowledge, attitude, behaviour and awareness about breast cancer in female doctors
  1. Tez No: 431614
  2. Yazar: BEKİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık teşhis edilen, mortalite ve morbiditeye en sık sebep olan kanser türüdür. Meme kanseri taraması ve erken teşhisi ile mortalite ve morbidite oranlarında azalma sağlanabilmektedir.sağlık çalışanları özellikle doktorlar, halkın bu konuda bilgilendirilmesinde, farkındalık oluşturulmasında, erken teşhis ve tarama programlarının gerçekleştirilmesinde önemli bir yere sahiptirler. doktorların bu konudaki güncel bilgi durumu, davranış şekilleri ve farkındalık düzeyleri bu işleyişte çok etkilidir. yapılan çalışmaların, geliştirilen tarama programlarının yanı sıra kişisel, kültürel ve çevresel faktörler de farkındalık ve davranış şekilleri geliştirilmesinde etkili olmaktadır. farklı eğitim düzeylerindeki, farklı coğrafi koşullardaki halkın bu konudaki durumlarının tespiti için değişik çalışmalar yapılmıştır. bu çalışmada; kendileri de meme kanseri gelişmesi açısından riskli grupta olan, bu konuda benzer eğitimler almış, tıp dünyasının farklı alanlarında yer alan kadın doktorların, meme kanseri ile ilgili bilgi durumunu, farkındalık düzeyini ve davranış şekillerini belirlemeyi amaçladık.Çalışmaya katılan kadın doktorların %74,8' inin düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yaptığı tespit edildi. Çalışmaya katılan 40 yaş üstü kadın doktorların %60,75' inin tarama amaçlı mamografi çektirdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer in women. And also it is the most common cause of mortality and morbidity due to cancer cases in women. By using screening tests and early diagnosis, the reduction in mortality and morbidity in breast cancer can be achieved. Health professionals, especially doctors have an important role in informing the community, creating awareness, and also in the the realization of early detection and screening programs. The pattern of behaviour, current status of knowledge and awareness of doctors is mainly effective in this process. Besides studies and screening tests in breast cancer, personal, cultural and environmental factors are influential in the development of awareness and pattern of behaviour. Various studies have been done to determine the situation of people in different geographical conditions and in different educational levels. In this study, we have aimed to identify the state of knowledge, the level of awareness and behavioral patterns about breast cancer in female doctors who have a high risk for breast cancer development and have taken similar education.In our study it was detected that, 74.8% of attendees have made regular breast self-examination(BSE). It was seen that, 60.75% of female doctors above 40 years of age that participated in the study, have had mammography screening tests.