Sağlık çalışanlarında meme kanseri risk düzeylerinin, meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of breast cancer risk levels, knowledge, attitude and behavior of breast cancer screening methods in health workers
  1. Tez No: 528218
  2. Yazar: KADRİYE MERTCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kadın sağlık çalışanlarında meme kanseri risk düzeylerinin belirlenmesi, meme kanseri belirtilerini bilme, kendi kendine meme muayenesi, klinik meme muayenesi ve mamografi çektirme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kasım 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesi'nde aktif olarak çalışan tüm kadın öğretim görevlisi/üyesi, araştırma görevlisi ve hemşireler alındı. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ve Meme Kanseri Risk Değerlendirme Formunu içeren 49 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Katılımcılara anket formu uygulandıktan sonra eğitim materyali ile KKMM eğitimi verildi. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve median, Ki Kare Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi ve Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine the breast cancer risk levels, to evaluate the knowledge of breast cancer symptoms, attitude and behaviors of breast self-examination, clinical breast examination and mammography in women health workers. Materials and Methods: All women health workers are included in this study who were working actively as female lecturers/academicians, research assistants and nurses between November 2017-May 2018 in Selcuk University Faculty of Medicine and Hospital. A questionnaire consisting of 49 questions including the sociodemographic characteristics of the participants and Breast Cancer Risk Assessment Form was applied by face to face interview method. After the questionnaire form was applied, the participants were given breast self-examination training with the training material. All data were evaluated using SPSS 21.0 statistical package program. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation and median, Chi-square analysis, Kruskal Wallis-H test, Mann-Whitney U test and Spearman's rho correlation analysis were used.