65 yaş ve üzerindeki bireylerde obezitenin kognitif fonksiyonlar ile ilişkisi
Relationship between obesity and cognitive functions of inviduals aged 65 and above
- Tez No: 431623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bilişsel fonksiyonlar yaşlıların yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bilişsel fonksiyonlar yaş, cinsiyet, sosyoekonomik düzey, komorbid hastalıklar gibi faktörlerden etkilenmektedir. Günümüzde yapılan bazı çalışmalar obezitenin de bilişsel fonksiyonları etkileyebileceğini işaret etmektedir. Bu çalışmada, 65 yaş ve üstü bireylerin kognitif fonksiyonları ile obezite durumları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu olgu kontrol çalışması Aralık 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında, Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Dinç Bloklarda kalan 65 yaş ve üzerinde 315 bireyle tamamlanmıştır. Araştırma için Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalara Etik Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan izin alınmıştır. Katılımcıların kilo, boy, bel çevresi ölçümleri yapılarak kaydedilmiş ve Standardize Mini Mental Test, Stroop Test, WMS-V Sayı Menzili Testi, Üç Kelime Üç Şekil Testi, Geriatrik Depresyon Ölçeği, Günlük Yaşam Aktiviteleri Testi ve Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Testine ek olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu yüzyüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cognitive functions are one of the most important factors effecting quality of life of elderly. Cognitive functions are affected by factors like age, gender, socioeconomic level, comorbidity. Nowadays, some studies indicate that obesity can also affect cognitive functions. This study aims to show the relationship between obesity and cognitive functions among elderly aged 65 and above. This case-control study is completed with 315 elderly living in Narlidere Geriatric Care Center and Residential Home between December 2014-January 2015. Permissions were taken from Ethical Committee of Dokuz Eylul University and Family and Social Policies Ministry. Participants' weight, height and waist circumference was measured and recorded, and a questionnaire prepared by the researcher in addition to Mini Mental State Examination, Stroop Test, WMS-V digit span test, three words-three shapes test, geriatric depression scale, activities of daily living test and instrumental activities of daily living test were applied face to face.