Esansiyel trombositoz tanısı ile izlenen hastaların klinik izlemi ve eski risk sınıflama sistemi ile ıpset skorlama sisteminin karşılaştırılması
Clinical progress of patients with essential thrombocytopenia and comparison of conventional and ipset scoring systems
- Tez No: 431628
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER HAYRİ ÖZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: ET tanılı hastaların beklenen yaşam süreleri major tromboembolik olay veya kanama geçirmedikçe normal popülasyona göre benzerdir. Bu olayları önlemeye yönelik bugüne kadar hastalarda, 60 yaş üstü olmanın ve daha önceden tromboembolik olay geçirme öyküsünün yüksek risk sınıfında olduğu eski (standart) risk sınıflama sistemi kullanılmaktadır. Bir çok yeni çalışmada bu olaylar için yeni risk faktörleri tanımlanmıştır. 2012 yılında IPSET skorlama sistemi bu veriler ile geliştirilmiştir. Çalışmamızda ET tanılı 112 hastanın klinik izlemleri ile her iki skorlama sisteminlerinin tromboembolik olayları öngördürücü güçlerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Ocak 1994 ve Haziran 2015 arasında poliklinik başvurusu ile DSÖ 2008 kriterlerine göre tanı konulan 112 hasta retrospektif olarak incelendi. Epidemiyolojik ve klinik özellikleri, tromboembolik olaylar tarihleri ve lokalizasyonları ile not alındı. Her iki skorlama sisteminin bu tromboembolik olayları öngördürücü güçleri hesaplandı ve trombozsuz sağkalım süreleri risk gruplarına göre dağıtıldı. Bulgular: 112 hasta incelendiğinde hastaların epidemiyolojik ve klinik verilerinin genel olarak diğer çalışmalar ile uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The survival of patients with essential thrombocythemia is same as normal population as long as any thrombosis or major bleeding occurs. For this reson patients divided into risk categories. To this day the conventional system puts patients into high risk group which are older then 60 years and has a history of thrombosis. But there are new risk factors defined in last years which increases thrombosis risk: JAK2V617F mutation and cardiovascular risk factors. For that reason IPSET scoring system had been developed in 2012 . In this study we aim to compare two scoring systems for ET patients. Method: 112 ET patients admitted to outpatient clinic from January 1994 to June 2015 and they were all diagnosesd with 2008 WHO criteria. The patients' epidemiologic and clinical features recorded. All of treatments and thromboembolic events recorded with their dates and localizations respectively. We evaluated both scoring systems retrospectively. The discriminative powers for thrombosis and thrombosis free survivals analyzed for both systems. Results: When patients examined, we found that the patients' epidemiologic features resemble to other patients' features examined for epidemiologic studies. We found some features increases the likehood for thromboembolic events.