Hastanemize başvuran ve yoğun bakım ünitesine yatışı gereken toplumda gelişen pnömoni olgularında mortalite faktörlerinin belirlenmesi
Determination of mortality factors in community acquired pneumonia patients admitted to our hospital and requiring icu care
  1. Tez No: 431629
  2. Yazar: SELVER SEDA MERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET: Amaç: Çalışmamızın amacı; hastanemizde tanı alan ve yoğun bakım ünitesine yatışı önerilen toplumda gelişen pnömoni (TGP) hastalarında mortaliteye etkili risk faktörlerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2010 – Mart 2015 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitelerine yatışı gereken ağır TGP olguları dahil edilmiştir. Olguların demografik özellikleri, tanı anında mevcut semptomları, fizik muayene bulguları, laboratuar bulguları, radyolojik bulguları, komorbid hastalıkları, CURB-65, PSI, CAP-PIRO skorları, verilmiş olan tedaviler TUR-CAP veri tabanına kaydedilmiştir. Bulgular: 142 hastanın dahil edildiği çalışmamızda yaş ortalaması 75,9±11,3 saptanırken, erkek hastaların oranı %63,3 olarak bulundu. Hastaların en sık üç başvuru semptomu nefes darlığı, balgam ve öksürüktü. Hastaların %88'inde en az bir komorbid hastalık vardı ve en sık komorbidler sırasıyla HT, KOAH, KVH'dı. Hastaların %58,5'inde bilinç bulanıklığı, %76,1'inde raller, radyolojik olarak da %22'sinde plevral effüzyon saptandı. Çalışmamızda mortalite %46,5 olarak saptandı. İleri yaş (>70 yaş), bilinç bulanıklığı, sistolik TA değeri ≤130 mmHg, diyastolik TA ≤90 mmHg, şok, ABY, PSI skoru ≥130, CURB-65 ≥4, PİRO ≥4 olan hastalarda mortalitenin daha yüksek olduğunu; komorbidite, DM ve KOAH'ı olanlarda ise mortalitenin düşük olduğunu belirledik. Mortalite ile cinsiyet, sigara öyküsü, IKS veya antibiyotik kullanımı, nabız, solunum sayısı, CRP ve prokalsitonin değerleri, radyolojik tutulum, plevral effüzyon, rehbere uygun tedavi, NIMV ve entübasyon arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ölen hastalarda yatış süresi ve maliyet anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: Ağır TGP olgularında mortalite yüksektir. >70 yaş, bilinç bulanıklığı, sistolik TA değeri ≤130 mmHg, diyastolik TA ≤90 mmHg, şok, ABY, PSI skoru ≥130, CURB-65 ≥4, PİRO ≥4 olan hastalarda mortalite daha yüksek saptanmıştır. Ölen hastalarda yatış süresi ve maliyet anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Yüksek riskli hastalara antibiyoterapi ve destek tedavisine ivedilikle başlanması, erken hospitalizasyon ve YBÜ yatışı önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: The aim of our study is to investigate the risk factors of mortality in CAP patients who were diagnosed in our hospital and offered to the ICU. Material And Methods: 142 severe CAP (sCAP) patients who applied Dokuz Eylül University Hospital between November 2010 and March 2015 and needed an admission to the ICUs were included in this study. The demographic characteristics, current symptoms, physical examination findings, laboratory and radiological findings, comorbid diseases, CURB-65, PSI, CAP-PIRO scores of patients were recorded to TTS TUR-CAP Database. Results: Overall 142 sCAP patients were included in this study; the proportion of male patients was found to be 63.3%, while mean age was determined as 75.9 ± 11.3 years. Three most common initial symptoms of the patients were shortness of breath, cough and sputum. 88% of patients had at least one comorbidity and the most common comorbidities were hypertension, COPD and cardiovascular disease respectively. 58,5% of patients had confusion, 76.1% had crackles and pleural effusion was observed in 22% of patients. In our study, mortality was found to be 48.6%. Mortality seems to be higher in patients who have advanced age (>70 years), confusion, systolic blood pressure ≤130 mmHg, diastolic TA blood pressure ≤90 mm Hg, shock, acute renal failure, PSI score ≥130, the CURB-65 score ≥4, PIRO score ≥4. Patients with comorbidities, COPD and diabetes were found to have lower mortality. There were no significant correlation with gender, smoking history, prior ICS or antibiotics use, heart rate, respiratory rate, CRP and procalcitonin values, radiological involvement, pleural effusion, appropriate therapy based on guidelines, NIMV, intubation and 30-day mortality. Duration of hospitalization and hospital costs were significantly higher in patients who died. Conclusion: Mortality is higher in patients with sCAP. Patients who had advanced age, confusion, systolic TA value ≤130 mmHg, diastolic TA value ≤90 mm Hg, shock, acute renal failure, PSI score ≥130, the CURB-65 score ≥4, PIRO score ≥4 were found to have higher mortality. Length of stay and total hospital costs were significantly higher in patients who died. Immediate antibiotic therapy and supportive care, early hospitalization and ICU admission should be offered to these high-risk patients.