Açık kalp cerrahisinde kardiyopulmoner bypass esnasında pulsatil ve nonpulsatil dolaşımın beyin perfüzyonuna etkisinin near ınfrared spektroskopy (NIRS) ile incelenmesi
- Tez No: 431630
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fakülte girişimsel olmayan klinik araştırmalar etik kurul ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra Nisan 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında açık kalp operasyonu yapılan 60 hasta pulsatil ve nonpulsatil perfüzyon grubu olarak 30'ar kişilik iki gruba ayrıldı. Onsekiz yaş altı , kardiyopulmoner bypass yapılmayan açık kalp cerrahisi olguları, gönüllü onam formunu okuyarak imzalamayan olgular, transplantasyon, asist device-yapay kalp implantasyonu yapılan olgular araştırmaya dahil edilmedi. Rutin kalp ilaçlarına operasyon gününe kadar devam edildi. Operasyon odasında anestezi öncesi Near Infrared Spectroskopi cihazının sensöriyel probları her iki paryetofrontal alana yapıştırılıp ölçüldü ve kaydedildi. Pulse oksimetre ile periferik satürasyon ölçümü yapıldı. Arter invaziv monitörizasyonu yapılırken arteriyel kan örneğinden oksijen satürasyonu ve hematokrit ölçümleri kaydedildi. Yine anestezi öncesi vücut sıcaklığı rektal probla ölçülüp kaydedildi. Periferik venöz yoldan i.v 1-2 mg Midazolam uygulandı. 6 lt/dk %100 oksijen ile preoksijenizasyon yapıldıktan sonra anestezi indüksiyonu başlandı. Pentotal(3-5 mg/kg) ve Fentanil (2-5 mcg/kg)ile anestezi indüksiyonu başlandı. Rokuronyum (0,6-1mg/kg) enjeksiyonunu takiben yeterli kas gevşekliği sağlandı ve endotrakeal entübasyon yapıldı. İdamesinde Fentanil (2-5 mcg/kg) ve Sevofluran veya izofluran(1-3 MAC) kombinasyonu ile anestezi sağlandı. Sternotomi sonrası, kardiyopulmoner bypass öncesi tüm ölçümler tekrarlandı ve kaydedildi. Kardyopulmoner bypass'a geçildi. Kros klemp konuldu. Yaklaşık 10 dakika sonra ölçümler tekrarlanıp kaydedildi. Hem pulsatil hem de nonpulsatil akım için roller pompa (Stöckert SV, Sorin Group Deutchland GMBH, München) kullanıldı. Kardiyopulmoner bypass'dan çıkıldıktan sonra yaklaşık 10. dakikada tekrar ölçümler kaydedildi ve son olarak operasyon sonrası ilk 1 saatte tüm ölçümler yapılıp kaydedildi. Preoperatif demografik hasta özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Preoperatif, peroperatif yapılan ölçümlerde her iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı fakat postoperatif alınan arteriyel kan örneğinde oksijen saturasyonu hastanemizde bulunan ABL 800 Basic (RADIOMETER,Kopenhang) marka kan gazı analizöründe anlamlı olarak pulsatil grupta daha fazla bulundu. Sonuç olarak özellikle karotis stenozu gibi ek komorbidi olan, yüksek riskli hastalarda pulsatil perfüzyon seçeneğini öncelikli tercih olarak önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
After non-invasive clinical research ethics comittee approval and infomed concent, 60 consecutive patients scheduled for open heart surgery were enrolled in this study between April 2014 and June 2015, then they are divided into two groups as pulsatile perfusion group and nonpulsatile perfusion group. The patients under eighteen years old, open-heart surgery made but cardiopulmonary bypass can not be performed cases, patients who refused to sign the informed consent text, transplantation, artificial heart assist device implantation cases are excluded from the study. The routine cardiac medication was continued until operation day. In operating room before anesthesia Near Infrared Spectroscopy sensory device probes were attached to the both parietal frontal field then results were measured and recorded. Peripheral oxygen saturation was measured by pulse oximetry. Arterial blood oxygen saturation and hematocrit measurements were recorded while invasive arterial monitoring. Body temperature was measured and recorded before anesthesia by a rectal probe. Peripheral 1-2 mg midazolam was administered intravenously. After oxygenation of 6 l / min 100% oxygen anesthesia induction began with Pentothal (3-5 mg / kg) and fentanyl (2-5 mcg / kg). Following Rocuronium (0.6 to 1 mg / kg) injection sufficient muscle relaxation was provided and endotracheal intubation was performed. Anesthesia was provided with a combination of fentanyl (2-5 mcg / kg) and sevoflurane or isoflurane (1-3 MAC). After sternotomy, before cardiopulmonary bypass all measurements were repeated and recorded. Cardiopulmonary bypass was started. Cross-clamping was made. After about 10 minutes the measurements were repeated and recorded. Roller pump (Stöckert SV, Sorin Group Deutchland GMBH, München) was used for both pulsatile an non pulsatile flow. 10 minutes and 1 hour after the Cardiopulmonary bypass measurements were made and recorded again. There is no statistically significant difference between preoperative patient demographic characteristics. There was no significant difference between two groups in preoperative and intraoperative measurements but postoperative oxygen saturation in arterial blood sample (radıometer,ABL 800 BASIC, Kopenhang) was found significantly higher in the pulsatile group. As a result, especially for high risky patients with additional comorbidities such as carotid stenosis, we can offer pulsatile perfusion options as first choice.