Sıçanda siyatik sinir defektlerinde doku mühendisliği iel uygulanan NFG etkisi
How the NGF effekts nerve generation with tissue engineering
- Tez No: 431631
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARUTÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Periferik sinir defektlerinde en kabul edilebilir ve etkili yöntem otolog sinir greftleridir. Sinir defektlerinde donör alan problemleri nedeniyle biyolojik ve sentetik tüpler klinik ve deneysel çalışmalarda test edilmiştir. Çalışmalarda sinir greftleri kadar etkili bir yöntem gös-terilememiştir. Bizim amacımız sinir onarımında en etkili yöntemi ortaya koymaktır. Sinir defektlerinde ortaya koyduğumuz deney hayvanı onarım modelinde 300 gr Wis-tar Albino ratlar kullanıldı ve 5 gruba ayrıldı. Sham grubu 3 hayvandan diğer gruplar 7 hay-vandan oluştu. 10 mm standart defekt oluşturulan ve onarılmayan grup sham modelini oluştu-rurken diğer ven grefti, sinir grefti, skafold ile defekt onarımı yapılan gruplarda etkiler karşı-laştırıldı, jelatin skafold tüp içerisinde NGF(nöral growth faktör) kontrollü salınımı sağlanan mikroküreler (8,9) rejenerasyonda ve myelinizasyonda sağlayacağı etki incelendi Çalışmamızda kontrol olarak 10mm defekt oluşturulan ve onarılmayan grup kullanıldı 1-Defekt onarımı yapılmayan (sham) grup, 2- Sinir grefti ile onarım yapılan grup, 3- Ven grefti ile defekt onarımı grubu, 4- NGF içermeyen jelatin skaffold tüp ile onarım yapılan grup, 5- Mikroküreler içerisinde kontrollü NGF salınımı yapan jelatin skaffolddan oluşan conduit modeli uygulanmasının sinir iyileşmesinde etkisini karşılaştıracağız. 8 ve 12. haftalarda siyatik fonksiyonel indeks, latans değer ve pik to pik gibi fonksiyonel testler ölçülerek sakrafiye edilmeden sinir iletimlerine bakılacaktır. Sakrafiye edildikten sonra sinir proksimal ve distal uçlarından alınacak wedge rezeksiyonla doku parçaları histopatolojik olarak incelenecektir. İncelemede sinir iyileşmesinde akson sayısı, şekli ve çapları, miyelin kalınlığı ışık ve elektron mikroskobunda histopatolojik olarak değerlendirilecektir. Sinir iyileşmesinin olduğu her grupta NGF olacaktır. Rejenere olan sinir hücrelerinden salgılanan NGF'ye ek olarak iyileşme süresince ortamda kontrollü salınan NGF olması daha iyi bir iyileşme sağlayacaktır. Çalışmamızın otolog ven grefti ile sinir greftine alternatif olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Autogenous nerve grafting is known as the most successful application at repairing peripheral nerve defects. However, many biological and synthetic conductor tubes were tested in experimental and clinical studies. But so far there is no new application found better than autogenous nerve grafting. The purpose of this study is to describe a new application on re-pairing defected peripheral nerves against autogenous nerve grafting. İn our study; adult male Wistar Albino rats weighing aproximately 300 g were used. Rats were divided in to five groups which each group have seven rats and each group was applied a different transaction. Standard 10 mm defect was created in the sciatic nerve in all rats. Defected sciatic nerves in the first group were not repaired, at secong group nerve graft, at thirty group conventional vein graft was used at repearing. Rats in the fourth group, were repaired with scafold . The rats in the fifth group were repaired with a scafold with NGF, 8.ve 12. weeks after nerve repairing, electrophysiological recordings will be taken. Sciatic func-tional index, latency times and peak-to-peak potential will be measured from electrophysio-logical recordings. After sacrificed, a wedge biopsy will be performed for histopathological examination by electroskopy. Biopsy samples will be evaluated by light and electron micros-copy. For examining axonal regeneration; number of axon, axon diameter, myelin thickness will bemeasured. As a result, NGF will be at all the groups, during regeneration if we can provide the environment NGF increasing, recovery will be better. We hope the application will be an al-ternative for otogen nerve and vein greft.