Akut myeloid lösemi tanılı hastalarda remisyon/indüksiyon kemoterapisi döneminde primer antifungal profilaksi alan ve almayan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of acute myeloid leukemia patients who were given or not given primary antifungal prophylaxis during remission-induction chemotherapy
  1. Tez No: 431633
  2. Yazar: FEYZA MUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Akut myeloid lösemi (AML) hastalarında gelişen invaziv fungal enfeksiyonlar mortalitenin en önemli nedeni olarak görülmektedir. İnvaziv fungal enfeksiyon gelişimi için yüksek riskli dönem olan remisyon/indüksiyon kemoterapi döneminde hastalara primer antifungal profilaksi önerilmektedir. Çalışmaya 01/01/2008-01/08/2015 tarihleri arasında merkezimizde akut myeloid lösemi (akut promyelositer lösemi dışı) tanısı konulan ve yatarak remisyon/indüksiyon kemoterapisi alan 71 erişkin AML (akut promyelositer lösemi dışı) hastası alındı. Bu hastalardan 40'ı primer antifungal profilaksi olarak posakonazol kullanmakta olup, 31 hasta 2011 yılından önce profilaktik ajan temini olmaması nedeniyle antifungal profilaksi alamayan hastalardan oluşuyordu. Hastaların retrospektif olarak median 18 ay izlemleri yapıldı. Hastaların antifungal süreleri açısından karşılaştırmalı grup analizleri yapıldığında primer antifungal profilaksi alan hastalarda toplam parenteral terapötik antifungal tedavi süresi 9,9 (SD±10,4) gün, profilaksi almayan grupta ise 21,4 (SD±14,8) gün saptandı. Primer antifungal profilaksi alan hastalarda terapötik antifungal tedavi süresi anlamlı ölçüde kısa bulundu (p:0,001). Hastaların profilaktik ajan kullanım süresi ve terapötik parenteral antifungal tedavi sürelerinin toplamına bakıldığında ise primer antifungal profilaksi alan grupta 26,9(SD±9,7) gün, almayan grupta ise 21,4 (SD±14,8) gün saptandı. Her iki grup arasında profilaksi ve terapötik parenteral antifungal kullanım süreleri toplamı arasında belirgin farklılık yoktu (p:0,057). 12. ay sağkalımları incelendiğinde primer antifungal profilaksi alan hastalardan %42,5'inin, profilaksi almayan hastalardan %38,5'inin ex olduğu görüldü. Hastalar median sağkalım sürelerine göre karşılaştırıldığında primer antifungal profilaksi alan hastalarda 25 (SD±16) ay, profilaksi almayan hastalarda 18 (SD±5) ay olarak saptandı. Hasta grupları arasında sağkalım yönünden anlamlı bir farklılık görülmedi (p:0,61). İnvaziv fungal enfeksiyon açısından yüksek riskli hastalarda primer antifungal tedavi stratejilerinin geliştirilmesi için daha çok sayıda hasta içeren çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections are seen as the most important cause of martality in AML patients. Primary antifungal prophylaxis (PAP) is suggested during remission-induction chemotherapy period which has high risk for developing invasive fungal infections. The sample of this study is cocsisted of 71 adults diagnosed with AML (except for acute promyelocytic leukemia) patient in our center who were given inpatient remission-induction chemotherapy between 01/01/2008-01/08/2015. 40 patients of the sample had been using posaconazol as primary antifungal prophylaxis and 31 patients of the sample was not recieved antifungal prophylaxis due to the lack of supply prophylactic agent prior to 2011. Median follow-up of patients was 18 months which was held retrospectively. When compared groups analysis of patients in terms of antifungal time was studied; primary total parenteral therapeutic duration of antifungal therapy in patients with antifungal prophylaxis was 9.9 (SD ± 10.4) days and in the group not receiving prophylaxis was 21.4 (SD ± 14.8) days. The need for therapeutic antifungal therapy was significantly lower in patients who were recieved primary antifungal prophylaxis (p:0,001). When we compared the total usage time of prophylactic agent and parenteral therapeutic antifungal therapy; in the primary antifungal prophylaxis group it was 26.9 (SD ± 9.7) days, in the group who were not receiving it was 21.4 (SD ± 14.8) days. There was no significant difference between the the total usage time of prophylactic agent and parenteral therapeutic antifungal therapy between two groups (p: 0.057). When we consider survival at 12 months; 42.5% of the patients who had recieved primary antifungal prophylaxis and 38.5% of patients who hadn't recieved prophylaxis died. When the patients were compared according to the median survival time, in the patients who recieved primary antifungal prophylaxis it was 25 (SD ± 16) months, in the group who did not received it was 18(SD±5) months. There was no significant differences between the patient groups in the terms of survival (p = 0.61). There is need for studies who composed of more patients to improve primary antifungal therapy in high risk patients for IFI.