Tiroid oftalmopatili hastalarda klinik aktivasyon skoruyla peripapiller sinirlifi tabakası kalınlığı ve koroid kalınlığının ilişkisi
The relationship between clinic activation score with choroidal thickness and peripapillary nerve fiber layer thickness measured by optical coherens tomography in thyroid ophthalmopathy patients
- Tez No: 431640
- Danışmanlar: PROF. MELTEM FATMA SÖYLEV BAJİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Tiroid oftalmopatisi olan hastaların, klinik aktivite skoruna göre peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlığının ve koroid kalınlığının optik koherens tomografi ile incelenmesi METOD: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Göz Hastalıkları Nörooftalmoloji polikliniğinde Tiroid Oftalmopati tanısıyla takip edilen 45 hasta dahil edilmiştir. Hastalar klinik aktivite skorlarına göre aktif ve inaktif tiroid oftalmopati hastaları olarak iki grupta incelenmiştir. Aktif hastalık grubundaki 10 hastanın 20 gözü, inaktif hastalık grubundaki 35 hastanın 70 gözü çalışmaya alınmıştır. Görme düzeyini etkileyebilecek ek oftalmolojik problemi olan ve diyabet ya da hipertansiyon dışında ek sistemik hastalığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayene yapıldıktan sonra optik koherens tomografi cihazı ile koroid ve peripapiller sinir lifi tabakası kalınlığına bakılmıştır. BULGULAR: Hastaların yaş ortalamalarına bakıldığında aktif grupta 53.5±15.43, inaktif grupta 47±13.12 saptandı. Cinsiyet dağılımına bakıldığında her iki grupta da kadın oranı %60 erkek oranı %40'dı. En iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri ise Snellene göre aktif ve inaktif grupta, sırasıyla 0.9±0.05 ve 0.93±0.08 saptandı. Tüm hastaların primer tanısı Graves Hipertiroidisiydi ve ek hastalık olarak iki grupta da hipertansiyon ve diyabet dışında sistemik hastalık yoktu. Ortalama hipertiroidi tanı süreleri iki grupta da benzer saptandı. Aktif grupta 60,10±53.629 ay iken, inaktif grupta 49.97±107.985 ay saptanmıştır. Sigara içme oranlarına bakıldığında aktif grupta bu oran %70 iken, inaktif grupta %54,3 saptandı. Hastaların koroid kalınlıklarına subfoveal, temporal ve nazal olmak üzere üç bölgede bakıldı. Ortalama koroid kalınlıkları sırası ile inaktif grupta 285±53,703 μm, 265,20±42,360 μm, 202,90±42,911 μm; aktif grupta ise 243±39.578 μm, 234,10±22,467 μm, 183,40±35,368 μm saptanmıştır. İki grup arasında koroid kalınlıkları ortalamasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Hastaların peripapiller RSLK kalınlıklarına üst, alt, temporal ve nazal kadranda bakıldı. İnaktif grupta sırasıyla 122,83±4,872 μm, 130,09±5,736 μm, 66,34±6,825 μm, 73,97±6,410 μm; aktif hastalarda ise 125±4,447 μm, 134,10±6,806 μm, 68,30±8,820 μm, 74,50±6,980 μm saptanmıştır. SONUÇ: Aktif tiroid oftalmopati olan hastaların peripapiller sinir lifi tabakası kalınlığı inaktif hastalarla benzer saptanırken, koroid kalınlıklarında belirgin olarak incelme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURPOSE: The relationship between clinic activation score with choroidal thickness and peripapillary nerve fiber layer thickness measured by optical coherens tomography in METHODS: 45 patients, followed in Dokuz Eylül University Neuro-Ophtalmology clinic, previously diagnosed with throid ophthalmopathy were enrolled the study. The patients grouped by their clinical activation score as active and inactive thyroid ophtalmopathy. Twenty eyes of 10 patients in active disease and 70 eyes of 35 patients in inactive disease group were enrolled in this study. Patients who have additional ophtalmological problems that effect vision and patients with systemic diseases other than diabetes and hypertension were excluded. After complete ophthalmologic examination, all patients choroidal and peripapillary nerve fiber layer thickness were examined with optical coherens tomography RESULTS: Average age of patients in the active disease group was 53.5±15.43 and in the inactive disease group was 47±13.12. Comparing the best corrected visual acuities with Snellen was 0.9±0.05 and 0.93±0.08 in active and inactive disease group,respectively. All patients diagnosis was Graves Hyperthyroidism and there were no systemic disease except diabetes and hypertension. The mean disease time of hyperthyroidy was same in both groups. While it was 60,10±53.629 months in active disease group, it was 49.97±107.985 in inactive disease group. The smoking rates are %70 and %54,3 in active and inactive disease groups, respectively. Choroidal thicknes was measured in three quadrants; subfoveal, temporal and nasal. Mean choroidal thickness in inactive disease group was 285±53,703 μm, 265,20±42,360 μm, 202,90±42,911 μm and in active disease group was 43±39.578 μm, 234,10±22,467 μm, 183,40±35,368 μm. There are statistically difference between two groups' choroidal thickness. Peripapillary RSLK thickness was measured in four quadrants; superior, inferior, temporal and nasal. In inactive group the values are 122,83±4,872 μm, 130,09±5,736 μm, 66,34±6,825 μm, 73,97±6,410 μm; in active disease group the values are 125±4,447 μm, 134,10±6,806 μm, 68,30±8,820 μm, 74,50±6,980 μm. CONCLUSION: Peripapillary nerve fiber layer thickness was found similar between active and inactive thyroid ophthalmopathy patients and there was significantly thinning in choroidal thickness in active thyroid ophthalmopathy patients.