Tiroid oftalmopatili hastalarda optik disk ve makula değişikliklerinin OKTA ile değerlendirilmesi
Evaluation of optic disc and macular changes in patients with thyroid ophthalmopathy with OCTA
- Tez No: 907232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLA ARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tiroid oftalmopati, sistemik otoimmün inflamatuvar bir hastalıktır. Bu çalışmada tiroid oftalmopatili hastalarda gözlenen optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) bulguları incelenmiş, benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Ek olarak bulguların, hastalık aktivitesine göre dağılımı araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan 50 tiroid oftalmopatili hasta ve hasta grubu ile benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 50 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve kronik hastalıkları kaydedildi. Yarık lamba biyomikroskopi ile ön ve arka segment muayenesi yapıldı. Hasta grubunda Klinik Aktivite Skoru'na (CAS) göre hastalığın aktivitesi değerlendirildi. OKTA görüntüleme ile optik sinir başı anjiyografisi (4,5x4,5 mm), retinal sinir lifi kalınlığı analizi ve maküler anjiyografi (6x6 mm) çekimleri yapıldı. Optik disk OKT görüntülemede ise RNFL grup 1'de ortalama 91,16±14,80 μm iken grup 2'de 96,62±10,15 μm'dir. Gruplar arasında gözlenen bu farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,036). Nazal kadran RNFL kalınlığı ortalaması KAS 1 olan grupta 75,50±3,87 μm ve KAS 2 olan grupta ise 57,00±19,36 μm'dir. Gruplar arasında gözlenen bu farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,009). KAS'a göre yapılan korelasyon analizinde makula santral ve iç kadranlardaki perfüzyonu ölçümleri ile KAS'ları arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak, OKTA kullanılarak retina ve optik disk perfüzyonunun non-invaziv kantitatif analizi, TO'ya bağlı komplikasyonlar oluşmadan önce erken tedavide ve TO'lu hastaların izlenmesinde yararlı olabilir. FAZ alanının aktif TO hastalarında büyük olması, hastalık aktivitesini ve tiroid ile ilişkili vaskülopatiyi izlemek için olası bir aday özellik olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Thyroid ophthalmopathy is a systemic autoimmune inflammatory disease. In this study, optical coherence tomography angiography (OCTA) findings in patients with thyroid ophthalmopathy were analyzed and compared with healthy controls with similar age and gender distribution. In addition, the distribution of findings according to disease activity was investigated. Fifty patients with thyroid ophthalmopathy who met the inclusion and exclusion criteria and 50 healthy controls with similar age and gender distribution were included in the study. Age, gender and chronic diseases of the participants were recorded. Anterior and posterior segment examination was performed with slit lamp biomicroscopy. In the patient group, the activity of the disease was evaluated according to the Clinical Activity Score (CAS). Optic nerve head angiography (4.5x4.5 mm), retinal nerve fiber thickness analysis and macular angiography (6x6 mm) were performed with OCTA imaging. In optic disc OCT imaging, the mean RNFL was 91.16±14.80 μm in group 1 and 96.62±10.15 μm in group 2. This difference between the groups was statistically significant (p=0.036). The mean nasal quadrant RNFL thickness was 75.50±3.87 μm in the group with CAS 1 and 57.00±19.36 μm in the group with CAS 2. This difference between the groups was statistically significant (p=0.009). In the correlation analysis according to CAS, there was a weak positive correlation between the perfusion measurements in the central and inner quadrants of the macula and CAS. In conclusion, non-invasive quantitative analysis of retinal and optic disc perfusion using OCTA may be useful in the early treatment and monitoring of patients with TO before the complications of TO occur. The large FAZ area in patients with active CTR may be considered as a possible candidate feature for monitoring disease activity and thyroid-related vasculopathy.