Migren hastalarında diffeomap yazılımı kullanılarak beyin yapılarının hacminin hesaplanması
Volume calculation of brain structures in migrain disease by using diffeomap software
  1. Tez No: 431669
  2. Yazar: ÖZGÜR PALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Migren baş ağrısı olarak bilinmekle birlikte, nörolojik ve gastrointestinal bulguların eşlik edebildiği ataklar halinde gelen ve kişinin günlük yaşamsal aktivitelerini engelleyen nörolojik bir hastalıktır. Literatürde migrenli hastaların beyin MRG'leri kullanılarak beyin içerisindeki bir çok yapının hacimsel değişiklikleri incelenmiştir fakat beynin tüm yapılarını içeren kapsamlı ve detaylı bir hacim değişikliği olup olmadığı henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmamızın amacı geniş çapta beyin yapılarını incelemek ve hangi bölgelerde hacimsel değişimlerin olduğunu saptamaktır. Bu çalışmada 5 erkek 20 kadın olmak üzere herhangi bir nörolojik hastalığı olmayan, yaş ortalaması 35±7 olan 25 sağlıklı birey; 5 Erkek ve 20 Kadın olmak üzere yaş ortalaması 37±9 olan 25 migren hastası (7 auralı,18 aurasız) çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Migraine which is known as a headache disease also include some accompanying neurological and gastrointestinal symptoms in addition to headache. In scientific literature, there are some studies which reveal volumetric alterations of some brain structures on MR images in relation to migraine but none of these studies showed volume changes involving the whole brain structures. The aim of this study is to examine the brain structure in a wider range and determine the volumetrically altered structures. 25 people with migraine (5 male, 20 female, mean age 37±9) as patient group (7 with aura, 18 without aura) and 25 people with no neurological history (5 male, 20 female, mean age 35±7) as control group are recruited for this study. Statistical analysis is done by using SPSS 15.0.