Genç daimi ve süt azı dişlerine uygulanan cam iyonomer içerikli farklı restoratif materyallerin klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical success of different glass ionomer containing restorative materials applied on young permanent and primary molar teeth
- Tez No: 431670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KUŞGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Restoratif materyallerin özelliklerinin, diş dokusuna yakın olmasının yanında mekanik olarak ağızda uzun süre kalabilmesi ve estetik özelliklerinin iyi olması önemlidir. Çalışmamızın amacı, yüksek viskositeli cam iyonomerin (Equıa Fil) klinik başarısının, genç daimi azı dişlerinin sınıf I kavitelerine uygulanan kompozit rezin (Filtek Z250) ve süt azı dişlerinin sınıf II kavitelerine uygulanan yüzey örtücü(G Coat Plus) uygulanmış/uygulanmamış cam iyonomer içerikli farklı restoratif materyaller (Fujı IX GP, Ketac Molar Quick Aplicap) ve kompomer (F2000) restorasyonlarının klinik başarıları ile karşılaştırmalı olarak modifiye USPHS kriterlerine göre değerlendirmektir.Çalışmamıza kliniğe başvuran 6-14 yaş aralığında olan 82 çocuk hastanın 194 dişi dahil edildi. 138 süt azı dişlerinin sınıf II kavitelerine Equıa Fil (GC), G Coat Plus (GC) uygulanmış/uygulanmamış Fujı IX GP (GC) ve Ketac Molar Quick Aplicap (3M ESPE), F2000 (3M ESPE) restorasyonlar uygulandı. 56 adet genç daimi dişlerin sınıf I kavitelerine de Equıa Fil (GC), Filtek Z250 (3M ESPE) restorasyonlar uygulanıp 18 ay takip süresince değerlendirildi. Çalışma sonucunda, süt dişlerinde 'retansiyon' parametresi açısından G Coat Plus uygulanmamış Ketac Molar Quick Aplicap restorasyonlarının kendi içinde 18.
Özet (Çeviri)
It is very important that restorative materials have similar properties with dental hard tissues, long-term survival in the mouth and satisfying esthetics. The aim of this study was to evaluate the clinical success of high viscosity glass ionomer (Equia Fil), composite resin (Filtek Z250) placed on the Class I cavities of young permanent teeth and various glass-ionomer containing restorative materials (Fujı IX GP, Ketac Molar Quick Aplicap) and compomer (F2000) with/without surface coat application (G Coat Plus) on Class II cavities of primary teeth comparatively according to USPHS criteria. 194 teeth of 82 child patients between the ages 6-14 referred to clinics were included in this study. Equia Fil (GC), G Coat Plus applied/non-applied Fuji IX GP (GC) and Ketac Molar Quick Aplicap (3M ESPE), F2000 (3M ESPE) were applied to Class II cavities of 138 primary molar teeth. Equia Fil (GC), Filtek Z 250 (3M ESPE) restorative materials were applied on Class I cavities of 56 young permanent teeth. The restorations were evaluated for 18 months according to modified USPHS criteria.