Beyin metastazı olan akciğer karsinomlu hastaların sağ kalımını etkıleyen faktörlerın incelenmesi
Evaluate factors affecting survey in patients with brain metastasis lung cancer
- Tez No: 431671
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HARPUTLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda beyne metastazlı akciğer karsinomlu hastalarda surveye etki eden faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza beyin metastazı olan akciğer karsinomlu 34-80 yaş arası 135 hasta (15 kadın, 120 erkek) aldık. Vakalar alınırken ilk tanı anında beyne metastazı olan ve takiplerinde beyne metastazı gerçekleşen hastalar alındı. Hastaların cinsiyet, sigara, patolojik alt tip, evre, beyne cerrahi yapılması, beyne RT verilmesi, adjuvan KT ve ilk metastaz yerinin durumu ile median survey arasındaki ilişkiyi inceledik. Hastaların survey durumları Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası üzerinden Nüfus Müdürlüğü‟ne bağlı hastane elektronik veri programı ile taranarak vefat etmiş olanların surveyleri patolojik tanı alındığı günden vefat ettiği zamana kadar olan süre ay olarak hesapladık. Çalışmamızda hastaların evre, beyine cerrahi ve adjuvan KT verilmesi ile survey arasında korelasyon olduğunu bulduk. Cinsiyet, sigara, patolojik alt tip, beyne RT ve ilk metastaz yeri ile survey açısından istatistiksel açıdan anlamlı fark bulamadık. Akciğer karsinomunun surveyine etki eden faktörlerin araştırılmasıyla mortalite ve morbiditeye yönelik ilaçların bulunması noktasında yepyeni ufuklar açabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate factors affecting survey in patients with brain metastasis lung cancer. We received 135 patients with brain metastasis lung cancer that have 34 – 80 years of age (15 women, 120 men) in our study. First of all, patients who have brain metastasis in the initial diagnosis and during regular control were considered as case. We examined the relationship between median survey and patient gender, smoking, pathological subtype, stage, brain surgery, giving the RT to brain, adjuvant chemotherapy, status of the first metastasis place. We received the status of patients survey with The Republic of Turkey ID from hospital electronic data program related to Civil Registry. We calculated as month survey of dead patients from the day that pathologic case was taken until the day they died. In our study, we found the correlation between giving surgery and adjuvant chemotherapy patient brain and survey. We could not find statistically meaningful difference between sex, smoking, pathological subtypes, giving the RT to brain, the first metastasis place and survey We believe that finding medicines for mortalite and morbidite are seminal with searching factors effects to lung cancer survey.