Sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda idrar kotinin düzeyi ile pasif sigara içiciliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Determination of environmental tobacco smoke exposure with urine cotinine levels in children undergoing frequent respiratory tract infections
  1. Tez No: 431690
  2. Yazar: AHMET ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sigara kullanımı toplumda yaygın olması ve oluşturduğu klinik problemler nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada sık solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile müracaat eden çocuklarda idrar kotinin düzeylerini değerlendirerek çevresel sigara dumanı maruziyetinin sık enfeksiyon geçirmeye etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Vaka kontrol tipindeki bu analitik araştırma 11.06.2015 - 21.12.2015 tarihleri arasında yapıldı. Olgu grubunu Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniği'ne sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme nedeni ile başvuran ve ailesi sigara içen yaşları 0-18 yaş arasında olan 180 çocuk oluşturdu. Kontrol grubu olarak ailesi sigara içmeyen ve sık solunum yolu enfeksiyonu geçirmeyen 177 çocuk alındı. Gruplar cinsiyet ve yaş özellikleri açısından birbirine benzer tutuldu. Gelişme geriliği, kronik akciğer hastalıkları (kistik fibrozis vb.), alerji öyküsü, bilinen kardiyak anomalileri, gastrointestinal sistem hastalıkları (reflü vb.), bilinen immün yetmezliği olanlar çalışmaya dahil edilmediler. Literatürler doğrultusunda oluşturulan sosyodemografik anket formu araştırmacı tarafından katılımcılarla yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Her iki grupta çalışmaya alınan kişilerden spot idrarda kotinin ve spot idrarda kreatinin düzeyleri çalışıldı. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanıldı, p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking is a major public health problem because of the prevalence and clinical problems in the society. In this study, we researched the effect of environmental tobacco smoke exposure on the children with recurrent respiratory infections by measuring their urinary cotinine levels. Material and method: This case-control and analytical study was held from 11.06.2015 to 21.12.2015. Case group was comprised of 180 children admitting Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic due to frequent respiratory infections and with smoking parents, aged between 0-18 years old. 177 children from non-smoker families and who don't have frequent respiratory infections were taken as control group. The groups were similar in terms of gender and age characteristics. Growth retardation, chronic lung diseases (cystic fibrosis, etc.), history of allergy, known cardiac abnormalities, gastrointestinal disorders (reflux etc.), immunodeficiencient children were excluded from the study. Researchers filled the demographic questionnaire form created in accordance to the literature by face to face interviews with participants. Spot urine cotinine levels and spot urine creatinine levels were measured in both groups. All statistical analyses were performed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 software. P value less than 0.05 was considered as significant. Findings: The mean age of the children was 7.61±3.94 years and the prevalence of passive smoking exposure was 50.4%.