Ülseratif kolit ve crohn hastalığı aktivitive indeksi ile anksiyete, depresyon arasındaki ilişki
The relationship between activity index of ulcerative colitis and crohn disease with anxiety and depression
  1. Tez No: 431715
  2. Yazar: DİLA METE PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnflamatuvar barsak hastalığı; Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığını (CH) içeren idiopatik ve kronik bir barsak enflamasyonu olup, remisyon ve relapslarla seyreder. Yapılan çalışmalarda, hastalığın kronik bir seyir izlemesi, hastalarda hastalığın her an aktive olabileceği endişesinin olması ve ileride cerrahi müdahalelere maruz kalabileceği düşüncesinin olması; yoğun anksiyete duygularının yaşanmasına ve gelecekle ilgili düşüncelerinde karamsar bir tutum sergilemelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada İBH'lı hastalarda anksiyete ve depresyon skorlarının değerlendirilmesi, ÜK ve CH arasındaki farkların, depresyon ve anksiyete üzerindeki etkilerinin araştırılarak bilimsel literatüre katkıda bulunması amaçlanmıştır. Çalışmamıza KTÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Gastroenteroloji Bölümü, servis ve polikliğine başvuran İBH tanılı 90 hasta (50 ÜK ve 40 CH) alındı. Tüm hastaların; hastalık süresi, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, yaşadıkları yer, doğum tarihi, medeni hali, barsak operasyonu geçirip geçirmediği, aile öyküsü, meslekleri, hastalığın ekstraintestinal tutulumları olup olmadığı sorgulandı. ÜK hastalarının aktivite indeksleri“Truelowe Witts Skalası”na göre, CH hastalarının aktivite indeksi“Crohn Hastalığı Aktivite İndeksi”ne (CHAI) göre hesaplandı. Tüm hastalara“Beck Ansiyete Ölçeği”ve“Beck Depresyon Ölçeği”uygulandı. Araştırmaya katılan hastalarda; ek hastalığı olan İBH olgularında, CH olgularının 45 yaş ve üzeri olanlarında ve infliksimab tedavisi almayan Crohn hastalarında anksiyetede anlamlı yükseklik saptandı. Çalışmaya katılan CH olgularında hastalık aktivitesindeki artış ile depresyon arasındaki ilişki istatistik olarak anlamlı bulundu. Çalışmamızın sonuçlarına göre; hastalığın aktif döneminde hastalarda anksiyete ve depresyon tablosu ortaya çıkabilir. Bu sebeple özellikle İBH polikliniği olan merkezlerde İBH hastalarına, hastalık tanısı konulduktan sonra, anksiyete ve depresyon ölçeklerinin rutin olarak uygulanmasının ve ölçeklerde anksiyete ve depresyon sınır değerlerinin üzerinde puan alan hastaların psikiyatri hekimine yönlendirilmelerinin uygun olacağı düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda barsak mikrobiatasındaki bozulmanın (disbiozis) İBH hastalarında anksiyete ve depresyona neden olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada hastalık aktivite indeksi yüksek olan vakalarda daha yüksek oranda anksiyete ve depresyon görülmesinde İBH'a bağlı olarak gelişen disbiozisin de etkisi olabileceği düşünüldü. Çalışmamız az sayıda hastayı içeren, prospektif bir çalışmadır. Güncel klinik uygulamayı etkileyebilecek kesin sonuçların ortaya çıkarılması için daha çok sayıda hasta içeren prospektif çalışmaların yapılması uygundur.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease is an idiopathic and chronic bowel inflammation that include Ulcerative Colitis (UC) and Crohn Disease (CD) which proceed with remissions and relapses. Some studies showed that, chronic progressive nature of the disease, concern about acute activation of the disease, and the idea of to be operated in the following years can provide anxiety and moody thoughts about the future of the patients. In this study we aimed to evaluate anxiety and depression scores in IBD patients and contribute to scientific literature by searching the effects of the differences between UC and CD on anxiety and depression. 90 patients (50 UC and 40 CD) which referred to the department of Gastroenterology of Internal Medicine of KTU Faculty of Medicine are taken in to our study. Duration of disease, additional diseases, used drugs, living locations, birthdays, marital statuses, former bowel surgeries, family stories, jobs and extra intestinal involvement of the diseases are questioned in all patients. The activity index is measured according to“Truelowe Witts Scale”in UC patients and“Crohn Disease Activity Index (CDAI)”in CD patients.“Beck Anxiety Scale”and“Beck Depression Scale”is applied to all patients. Anxiety was significantly higher in IBD cases with additional disesases and in CD cases that are 45 years old and more older, also in CD cases without infliximab treatment. There was statistically significant correlation between disease activity and depression in patients with CD. According to the results of our study, there may be anxiety and depression in patients at the active period of the disease. Therefore, in IBD clinics, after the diagnosis of the diseases routine application of anxiety and depression scales is suitable and the patients who have higher points from the scales must be consulted to the psychiatrists. In recent studies it is shown that the development of dysbiosis in the gut microbiata causes anxiety and depression in IBD patients. In our study, it is considered that disbiosis related to IBD can be the cause of higher rates of anxiety and depression in cases which have higher activity index. Our study is a prospective study which includes small number of patients. Prospective studies with more number of patients are required to expose definite results that can affect current clinical practices.