Kolşisinin deneysel rat sepsis modelinde sekonder akciğer hasarı ve diğer organ sistemleri üzerine etkileri
Effects of colchi̇ci̇ne on secondary lung injury and other organ systems in experimental rat sepsis model
  1. Tez No: 615604
  2. Yazar: MEHMET CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ Sepsis ilişkili akciğer hasarı gelişmiş destek tedavilerine rağmen halen ciddi mortalite ve morbite ile seyretmektedir. Alternatif tedavi modaliteleri araştırılmaktadır. Bir antiinflamatuvar ve antioksidan olan kolşisinin sepsis ilişkili akciğer hasarı oluşumundaki yolaklara etki etme potansiyeli vardır. Bu deneysel çalışmada kolşisinin sepsis ile ilişkili akciğer hasarı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM DEÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurul onayı alındıktan sonra ağırlıkları 300-350 gr olan 10-15 haftalık 28 adet Wistar cinsi erkek rat randomizasyonla Kontrol (n=6), Kolşisin (n=6), Sepsis (n=8), Sepsis + kolşisin (n=8) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Deneyin 0. saatinde Kontrol ve Kolşisin grubuna intraperitoneal %0.9 NaCl, Sepsis ve Sepsis + kolşisin grubuna inraperitoneal Lipopolisakkarit (LPS, Escherichia coli serotip O55:B5) 1-1,2 mg/kg dozunda yapıldı. Deneyin doksanıncı dakikasında Kontrol ve Sepsis grubuna oral gavaj ile %0.9 NaCl; Kolşisin ve Sepsis + kolşisin grubuna oral gavaj ile 0.6-0.7 mg/kg kolşisin verildi. Deneysel sepsis modelinin doğrulanması ve hastalık seyrinin izlenmesi amacıyla deneyin eksi 24., 0., 2., 4., 6., 12., 24. saatinde gözlemsel sepsis skoru uygulandı. Ratlar deneyin 24. saatinde anestezi altında vena cava caudalisten tüm kan alınarak sakrifiye edildi, organlar toplandı. Akciğer dokusu histopatolojik açıdan Amerikan Toraks Derneği hayvanlarda akut akciğer hasarı değerlendirme raporuna göre incelendi. Grupların ortalama ve yüzde dağılımları arasındaki fark istatistiksel analizler ile incelendi. P değeri
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF COLCHİCİNE ON SECONDARY LUNG INJURY AND OTHER ORGAN SYSTEMS IN EXPERIMENTAL RAT SEPSIS MODEL INTRODUCTION Despite advanced supportive treatments, sepsis-related lung injury is still progressing with serious mortality and morbidity. Alternative treatment modalities are being investigated. Colchicine, an anti-inflammatory and antioxidant, has the potential to affect pathways in the development of sepsis-related lung injury. In this experimental study, it was aimed to evaluate the effect of colchicine on sepsis-related lung injury. MATERIAL-METHOD After the approval of DEU Animal Experiments Local Ethics Committee 10-15 weeks old, 28 Wistar male rats, weighing 300-350 g, were randomized and divided into four groups; Control (n = 6), Colchicine (n = 6), Sepsis (n = 8), Sepsis + colchicine (n = 8). In the 0th hour of the experiment, %0.9 NaCl was administered to the Control and Colchicine group inraperitoneally, Lipopolysaccharide (LPS, Escherichia coli serotype O55: B5) was administered to the Sepsis and Sepsis + colchicine group at a dose of 1-1.2 mg / kg inraperitoneally. At the ninth minute of the experiment, the control and Sepsis group were given %0.9 NaCl with oral gavage; colchicine and Sepsis + colchicine group were given 0.6-0.7 mg / kg colchicine by oral gavage. In order to verify the experimental sepsis model and monitor the course of the disease, an observational sepsis score was applied at minus 24, 0, 2, 4, 6, 12, and 24 hours of the experiment. The rats were sacrificed by collecting all blood from the vena cava caudalis under anesthesia at the 24th hour of the experiment and the organs were collected. Lung tissue was examined histopathologically according to the American Thoracic Society animal acute lung injury assessment report. The difference between the average and percentage distributions of the groups was analyzed with statistical analysis. P value