Sekonder akciğer malignitelerinde nüks gelişmesini etkileyen faktörler
Factors effecting the recurrence of secondary pulmonary malignancies
- Tez No: 281038
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ DİLEGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akciğerin metastatik tümörleri ile primer tümör, hasta ve metastazların biyolojik davranışları arasında ciddi etkileşimler bulunmaktadır. Tam rezeke edilmiş tüm akciğer metastazlarında uzun süreli sağkalım elde edilebilir. Ancak sağkalımın uzun süreli olmasının etkili cerrahi tedavi ile mi elde edildiği, yoksa primer tümör ve metastazının biyolojisi ile mi ilgili olduğu konusu halen tartışılmaktadır.Çalışmamızda akciğer metastazı tanısıyla ameliyat ettiğimiz hastaları nüks saptanan ve nüks saptanmayan olmak üzere iki gruba ayırdık. Her iki grup hasta yaş, cinsiyet, primer tümör histolojik tipi, ameliyat sırasında saptanan metastatik lezyon sayısı, uygulanan cerrahi rezeksiyon tipi ve hastalıksız yaşam süresi açısından incelenerek, bu faktörlerin nüks gelişmesi üzerindeki etkileri araştırıldı.Erken yaşta metastaz saptanan ve primer tümör tipi nonepiteloid tümör olarak raporlanan hastalarda nüks gelişme riskinin arttığı saptandı. Ayrıca nüks saptanan gruptaki hastaların hastalıksız yaşam süre ortalamasının daha kısa olduğu bulundu.Sonuç olarak erken dönemde akciğer metastazı nüksü gelişecek hasta grubunda cerrahi tedaviden uzak durularak hastaların onkolojik tedaviye yönlendirilmesinin kabul edilebilir bir tedavi yöntemi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
There is a strong interaction between metastatic pulmonary malignancies and primary tumor, the patient and the biological behaviors of the metastases. Long-term survival can be achieved in all of the totally resected pulmonary metastases. But it is still discussed if the survival is acquired by effective surgical treatment or the biology of the primary tumor and the metastas.The patients were divided into two groups; one with and the other one without recurrence. The aim of our study is to examine each of these two group of patients with pulmonary metastases for age, gender, primary tumor histology, number of peroperative metastatic lesions, type of applied surgical technique and disease free interval and to show the correlation between these factors and the recurrence of the malignancy.It is found out that the risk of reccurence increases in patients who develop metastases at early ages and have a nonepiteloidal histological type of primary tumor. It is also observed that the patients with recurrent pulmonary metastases have a shorter disease free interval.As a result we think that it is a considerable fact that surgical treatment may be avoided in the early recurrence growing group of patients and this group of patients may be admitted to oncological treatment.