Bazı indol türevi bileşiklerin biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of biological activities of some indole derivative compounds
  1. Tez No: 968328
  2. Yazar: DENİZ PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KURT ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İndol türevi bileşikler doğada yaygın olarak bulunur. İndol halkasının yapısal esnekliği ve kimyasal modifikasyonlara açık olması nedeniyle bu halkayı içeren bileşikler, geniş bir biyolojik aktivite spektrumuna sahiptir. Bu tez çalışmasında, yeni sentez edilen bazı indol türevi bileşiklerin antioksidan aktiviteleri, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) ve 2,2'-azinobis(3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) Radikali Giderici Aktivite Tayinleri ile Demir (III) İyonu İndirgeyici Antioksidan Gücü (FRAP) Tayini ile ölçüldü. En yüksek radikal giderici aktivite gösteren bileşikler 2a, 2b, 2e ve 2f olarak belirlendi (p100 µM). Elde edilen bulgular, yeni sentez edilen bazı indol türevi bileşiklerin antioksidan ve antidiyabetik aktiviteye sahip olduğu ve kanserli olmayan hücrelere önemli bir sitotoksik etkisinin bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, indol halkası içeren bileşiklerin, yeni ilaçların geliştirilmesinde potansiyel aday olabileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Indole derivatives are commonly found in nature. Because of the structural flexibility of the indole ring and its susceptibility to chemical modifications, compounds containing this ring exhibit a broad spectrum of biological activity. In this thesis study, the antioxidant activities of some newly synthesized indole derivative compounds were measured using 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil (DPPH) and 2,2'-azinobis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) radical scavenging assays and the Ferric Ion Reducing Antioxidant Power (FRAP) assay. The compounds exhibiting the highest radical scavenging activity were identified as 2a, 2b, 2e, and 2f (p100 µM). The findings demonstrated that some newly synthesized indole derivative compounds have antioxidant and antidiabetic activity and do not have remarkable cytotoxic effects on non-cancerous cells. These results indicate that compounds containing indole ring may be potential target for the development of new drugs.