Sülfasalazin uygulaması ile gelişen testis ve böbrek toksisitesinin giderilmesinde N-asetilsistein'in koruyucu etkisi
The protective effect of N-acetylcysteine in reversalof sulfasalazine related renal and testicular toxicity
  1. Tez No: 431724
  2. Yazar: ALİ ERTAN OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Uzun süredir romatolojik hastalıklarda, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının tedavisinde tedavi amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmakta olan Sülfalasazinin (SASP) böbrek ve testisler üzerine olan toksik etkileri ve bu etkilerinin N-Asetilsistein tarafından ne derecede geri döndürülebildiği Spraque Dawley cinsi sıçanlar üzerinde uygun labarotuvar ortamında araştırılmaya çalışıldı. Spraque Dawley cinsi, 220–369 gr ağırlığındaki erkek ratlar toplam 28 adet rat ağırlıklarına göre homojenize edilmiş ve her bir grupta yedi adet rat olacak şekilde dört gruba ayrılmıştır. Gruplardan üç tanesi ilaç, bir tanesi ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. İlaç gruplarından birincisine sülfasalazin 600 mg/kg dozunda ve N-Asetilsistein 150 mg/kg dozunda olacak şekilde su içerisinde çözülerek oral yolla gavaj kanülü ile 24 saatte 1 olacak şekilde verilmiştir. Uygulamaya 14 gün devam edilmiştir. Sıçanların dokuları sakrifiye edilmeden genel anestezi altındayken çıkarılmıştır. Doku örneklerinin ağırlıkları ölçüdükten sonra patolojik ve biyokimyasal inceleme için ayrıldı. Biyokimyasal incelemede Glutatyon Peroksidaz, Katalaz ve Süperoksitdismutaz aktiviteleri ve dokuda MDA değerleri ölçüldü. Patolojik inceleme Olympus BX51 marka ışık mikroskopu ile yapıldı. Sülfasalazinin testislerde ve böbreklerde MDA değerini yükselttiği ve patolojik olarak testislerde sperm kalitesini bozduğu, böbreklerde tübuler dejenerasyonu arttırdığı ortaya kondu. N-Asetilsisteinin sülfasalazin toksisitesinde böbreklerde MDA değerini düşürerek ve tübuler dejenerasyonu azaltarak koruyucu etkisi olduğu, testislerde ise sperm kalitesini arttırarak koruyucu etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The toxic affects of sulfasalazine (SASP), which has been commonly used for the rheumatic disease, the treatment of ulserative colitis and chron disease for a long time, and to what extent these affects have been able to be reversed by N-Asetylcysteine on the Spraque-Dawley type of rats in suitable laboratory setting have been studied. Spraque Dawley types, 28 male rats weighting 220-369 gr, have been homogenised according to their rat weight and they are divided into four groups that each group has seven rats. Three of these groups have been determined as medication and the other one has been as control group. Suffasaline 600 mg/kg and N-acetylcysteine 150 mg/kg, which have been dissoved in water, have been given to one of the medication group by gavage cannula one in every 24 hours. This process has been carried out for 14 days. The tissues of rats have been taken out with general anesthesia without sacrificed. Tissue samples have been seperated for pathological and biochemical examination after being weighted. In biochemical examination, MDA values in tissue and the activities of glutathione, catalase and superoxide dismutase have been evaluated. The pathological examination has been done by Olympus BX51 light microscopy. It has shown that sulfasalazine raises the MDA values in testiculary and renal, and also it pathologically ruins the sperm quality in testicular and increases the tübülery degeneration in renal. In this study, it is proved that N-Asetylcysteine has a protective affect in sulfasalazine toxicity by decreasing the MDA value and tübüler degeneration in renal and also by increasing the sperm quality in testicular.