Kardiyoversiyon sonrası sinüs ritmi sağlanan atriyal fibrilasyon hastalarında atriyal fibrilasyon relapsının ekokardiyografik prediktörlerinin prospektif analizi
Prospective analysis of echocardiographic predictors related with atrial fibrillation relapse in atrial fibrillation patients with sinus rhythm after cardioversion
- Tez No: 431725
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) nedeniyle kardiyoversiyon (KV) yapılan hastalarda uzun dönem AF relapsının ekokardiyografik prediktörlerinin belirlenmesi. Metot: Çalışmaya yeni veya eski tanı persistan veya paroksismal AF nedeniyle KV yapılan 100 hasta alındı. Kardiyoversiyon sonrası transtorasik ekokardiyografiyle (TTE) sol ventrikül (LV) ve sol atriyum (LA) hacim ve çapları, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, sol atriyal hacim indeksleri, sağ atriyum çap ve hacmi, sağ ventrikül diyastol sonu çapı (RVEDD) ve sistolik pulmoner arter basıncı (sPAB), triküspit anüler plan sistolik sapması (TAPSE) ve mitral anüler plan sistolik sapması (MAPSE), mitral E, A dalga velositeleri ve deselerasyon zamanı (DT), lateral mitral anulus e',a' ve s' velositeleri, atriyal iletim zamanları ölçüldü, interatriyal ve intraatriyal elektromekanik ileti gecikmeleri hesaplandı. Hastalar 1, 3, 6 ve 12. aylarda klinik rutin muayene, EKG ve 24 saatlik holter EKG ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların % 34 (n=34)'ünde relaps görüldü. Yeni tanı AF olanlarda ve AF süresi
Özet (Çeviri)
Objective: Identifying echographic predictors of AF relapse during follow-up in patients undergone cardioversion (CV) due to atrial fibrillation (AF) was aimed. Method: A total of 100 patients who had undergone CV due to new or previous diagnosis of persistent or paroxysmal AF was enrolled in this study. Volume and diameter of left ventricle (LV) and left atrium (LA), left ventricular ejection fraction , volume indices, right atrium diameter and volume, right ventricle end-diastolic diameter (RVEDD) and systolic pulmonary arterial pressure (sPAB), tricuspid annular plain systolic excursion (TAPSE) and mitral annular plain systolic excursion (MAPSE), mitral E/A wave velocities and deceleration time (DT), mitral e',a' and s' velocities, atrial conduction times were measured by transthoracic echocardiography (TEE) after cardioversion; then interatrial and intraatrial electromechanic conduction delays were calculated. Patients were evaluated with clinical routine examination, ECG and 24-hour Holter monitoring at 1st, 3rd, 6th and 12th months. Results: Relapse was observed in %34 (n=34) of patients. Patients with newly diagnosed AF and patients with AF lasting