Kronik böbrek hastalarında cilt bulgularında cilt bulgularının serum IL-31 ve serum udp glukoz seramid glikoziltransferaz düzeyi ile ilişkisi
The relationship of dermatological findingswithserum il-31 and serum udp glucose ceramide glucosyl transferase levels among chronic kidney disease patients
  1. Tez No: 431723
  2. Yazar: BEYHAN GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE KÜBRA KAYNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kronik böbrek hastalığı seyrinde hastalığın yaygınlığı ve şiddeti ile ilişkili olarak birçok cilt bulgusu görülebilmektedir. Çalışmamızda farklı evrelerde kronik böbrek hastalarının cilt bulgularını karşılaştırmayı ve bu bulguların T hücrelerinden salınan kaşıntı ile ilişkili sitokin olan 'IL-31' ve epidermisin nemlenmesinde önemli rolü olan seramidin metabolizmasında görev alan enzim 'UDP Glukoz Seramid Glikozil Transferaz (UGCG)' düzeyleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya hemodiyaliz grubundan (grup 1) 30 kişi (ortalama kronik hemodiyaliz programı süresi 49±44 ay olan), periton diyaliz grubundan (grup 2) 26 kişi (ortalama kronik periton diyaliz programı süresi 43±37 ay olan), nakil grubundan (grup 3) 30 kişi (ortalama 34±50 aydır nakil hastası olan) kronik böbrek hastalığı grubundan (grup 4) 29 kişi (serum kreatinin ortalama seviyeleri 4.56±2.56 mg/dl olan) kontrol grubundan (grup 5) 30 sağlıklı kişi (serum kreatinin ortalama seviyeleri 0.67±0.25 mg/dl olan) toplam 145 kişi dahil edildi. Çalışmaya katılan 145 kişinin yaş ortalaması 46±17 idi. Tüm grupların serum IL-31 ve UGCG düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Hastaların cilt muayeneleri cildiye hekimi tarafından yapıldı. Çalışmamızda tüm gruplar birlikte değerlendirildiğinde kaşıntı ile glomerüler filtrasyon hızı, serum hemoglobin ve albumin düzeyleri arasında negatif ilişki izlendi.
Özet (Çeviri)
Cutaneous diseases are seen in chronıc kidney disease (CKD) patients with increasing duration and severity of renal disease. The aim of this study was to study and compare dermatological manifestations in patients with various stages of CKD and relationship of these manifestations with T cell cytokine that has been known to induce severe pruritus: IL-31 and ceramide (which play an important role in moisturizing epidermis) metabolizing enzyme: UDP glucose ceramide glucosyl transferase (UGCG) . 145 patients with mean age of 46±17 years were recruited into this study. Study groups were Group 1, Hemodialysis group (consisting of 30 patients on chronic hemodialysis programme for 49±44 months), Group 2, peritoneal dialysis group (26 patients on chronic peritoneal dialysis programme for 43±37 months), Group 3, kıdney transplant group (30 patients with functioning kidney allografts-average lifespan of which were 34±50 months-with mean serum creatinine levels of 1.48±0.99 mg/dl), Group 4 chronic kidney disease group (29 patients with chronic kidney disease stage 1 or 5-with a mean serum creatinine levels of 4.56±2.56 mg/dl), Group 5 control group (30 healthy individuals with serum creatinine levels of 0.67±0.25 mg/dl). Serum IL-31,UGCG levels of all of the groups were measured using ELISA methodology. Dermatological manifestations of the patients were evaluated by clinical dermatologists.