Hafif ve orta dereceli kafa travmalı ve beyin bt görüntüleme alınması planlanan hastalarda proenkefalin A (PENK-A) düzeyinin tanısal değeri
Mild and moderate head injury patients with brai̇n computed tomography imaging are planned to value of di̇agnosti̇c levels of proenkephalin A (PENK-A)
- Tez No: 431751
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ : Bu çalışmadaki amacımız akut hafif ve orta derecede kafa travmalı çocuklarda plazma Proenkephalin– A (PENK-A) düzeyi bakılarak görüntüleme yöntemi (beyin BT) isteme oranını ve bu yöntemin kullanımına bağlı radyasyon maruziyetini ve total maliyetini azaltmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalına ardışık olarak başvuran hastalar içinden şikayetlerinin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başvuran, ilk yapılan fizik muayene ve anamnezinde hafif – orta derece kafa travması düşünülen 18 yaşından küçük hastalar değerlendirmeye alındı. Acil Serviste radyolojik olarak kafa travması tanısı için kullanılan BT görüntülemesi yapılmış ve kan tetkiki alınmış hastalarda PENK-A düzeyi bakıldı. PENK-A marker'ının çalışılması ise Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi ile analiz edilerek kalibrasyon grafiğine göre hasta sonuçları hesaplandı. Beyin BT tetkiki merkezimizde bulunan 128-kesitli çok kesitli BT cihazı (Somatom Definition Flash, Siemens Healthcare, Forchheim, Almanya) kullanılarak yapıldı. Çoklu gurup karşılaştırmaları için Kruskal-Wallis test, farklı olan gurup ya da gurupları belirlemek amacıyla da Mann-Whitney U testi kullanıldı. Kategorik verilerden iki yönlü tablolar elde edildi ve bu iki değişkenin bağımsız olup olmadığı Ki-kare testi ile test edildi. BULGULAR: Çalışmamıza Mayıs 2015-Ocak 2016 arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Polikliniği ve Acil Servise izole kafa travması ile başvuran 0-18 yaş 80 pediatrik hasta alındı. Kontrol grubuna ise çocuk polikliniğine sağlam çocuk izlemi nedeni ile başvuran sağlıklı 20 adet çocuk alındı. Beyin tomografisinde patolojik bulgusu olan hasta sayısı 25 (%31) idi, bu hastaların PENK-A düzeyleri, 2.87 (±1.64) iken beyin tomografisi normal olan hastalarda 55 (%49) PENK-A düzeyleri 2.12 (±1.77) idi. PENK-A düzeyleri ile beyin tomografisi bulguları arasında bakılan p değeri p≤0.05 saptandı. Tomografide patoloji saptanan kişilerde PENK-A düzeyleri yüksek saptanmıştır. PENK-A değerleri kontrol grubunda (PENK-A değeri ort:2.25) orta dereceli kafa travmalı (PENK-A değeri ort: 2.62) ve hafif dereceli kafa travmalı hastalarda (PENK-A değeri ort: 2.26) karşılaştırıldığında ise istatistiksel anlamlı fark bulunmadı(p >0.05). SONUÇ: PENK-A 'nın hafif ve orta derece kafa travmalarında Beyin BT 'nin yerine kullanılabileceği yönünde yeterli kanıtlara ulaşılamadı. Ancak hafif kafa travmalarında Beyin BT 'de patoloji yüzdesinin az olması sebebi ile hafif kafa travması ile gelen hastalarda Beyin BT nin acil ve ilk tercih tanı yöntemi olmadığı klinik korelasyon ve aralıklı takip ile karar verilmesi daha uygun olacağı, PENK-A ve diğer opioid markerlarının hafif kafa travması olan daha fazla sayıda hasta ve çok merkezli olarak çalışılması gerektiğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study of looking plasma Penk-level of acute mild to moderate head trauma in children and to reduce radiation exposure and the total cost of imaging (cranial CT) MATERIALS AND METHODS: Since the beginning of the complaints admitted patients within the first 24 hours the first physical examination and medical history was considered mild and moderate traumatic brain injury patients younger than 18 years were included the evaluation in Selcuk University Faculty of Medicine. CT imaging is being used for radiological diagnosis of head trauma in the ER and these patients blood were taken to look PENK-A levels. The study of PENK-A marker was analyzed by Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) method and according to the calibration curve was calculated for patient outcomes. In our cranial CT scan center ,it was performed using 128-slice multidetector CT scanner (Somatom Definition Flash, Siemens Healthcare, Forchheim, Germany). Kruskal-Wallis test for multiple group comparisons, Mann-Whitney U test was used to determine which group or different groups. Categorical data from the two-way tables were obtained and tested whether these two variables is independent by chi-square test. RESULTS: In our study 0-18 age 80 pediatric patients with isolated head trauma were included in Selcuk University Faculty of Medicine between May , 2015 and January, 2016. 20 healthy children were admitted as a control group from the pediatric outpatient clinic. The number of patients with pathological findings in brain CT were 25 (31%); Penk-A levels in these patients, 2.87 (± 1.64), while computed tomography in patients with normal 55 (49%) Penk-A level of 2.12 (± 1.77). PENK-A levels and computed tomography findings corelations as the p-value was determined p≤0.05. CT detected pathology in people whose high PENK-A levels were determined. Penk- A values in the control group (mean Penk-A value: 2.25) moderate head injury (Penk- A value mean: 2.62) and mild head trauma patients (mean Penk-A value: 2.26) are compared there was no statistically significant difference (p> 0.05). CONCLUSİON: Cranial CT may be used instead of the PENK-A 'in the mild and moderate head trauma could not be reached sufficient evidence. However, in mild head trauma cranial CT with a reason to be less than the percentage of pathology in those patients with mild head trauma and brain CT's immediate diagnosis was not the first choice method, clinical correlation and the following intermittent could be better for decision. We believe that PENK-A and other opioid markers should be studied in an multicenter research and a greater number of patients with mild head trauma .