Akciğer, kolorektal ve baş boyun kanserli hastaların depresyon, anksiyete düzeyi, intihar olasılığı ve bazı sosyo-demografik özellikler açısından kendi aralarında ve kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of each other and control groups of lung, colorectal, head and neck cancer patients' depression, anxiety level, probability of suicide and terms of socio-demographics
- Tez No: 431758
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmada akciğer, kolorektal ve baş-boyun kanserli hastaların depresyon, anksiyete düzeyini, intihar olasılığını ve bazı sosyo-demografik özellikler açısından incelemek, kendi aralarında ve sağlıklı grupla karşılaştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda Eylül 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında, haftanın salı ve perşembe günlerinde yatarak ya da ayaktan tedavi gören 260 hasta (82 akciğer kanseri, 99 kolorektal kanser, 79 baş boyun kanseri) ve 99 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Araştırmada katılımcılara hastalığın tanısı ve tedavisi hakkında bilgi toplanması amaçlı 42 sorudan oluşan görüşme formu, 14 soruluk HAD Ölçeği (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği) ve intihar olasılığı ölçeği uygulanmıştır. İstatistiki incelemede Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman rho korelasyon testi ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Veriler PASW/SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, lung, colorectal and head and neck cancer patients with depression, anxiety level, to examine probability of suicide, and in terms of socio-demographic characteristics, we aimed to compare them with healthy group. Methods: At Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine at the Medical Oncology Division, between September 2014 and April 2015, on Tuesdays and Thursdays, inpatient or outpatient 260 patients (82 with lung cancer, 99 with colorectal cancer, 79 with head and neck cancer) and 99 healthy controls were included in the study. In research, to the participants, the interview form consisting of 42 questions for collecting information about the diagnosis and treatment of the disease,14 questions of HAD Scale (Hospital Anxiety and Depression Scale) and suicide probability scale was performed. For statistical examination Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Spearman's rho correlation test and chi-square test was used. Data was analysed using the program PASW / SPSS 16.0 statistical package.