Düşük düzeyli laser uygulamasının kanin distalizasyonunda ortodontik diş hareketinin hızına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 431789
  2. Yazar: SEVİN EROL ÜRETÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜYESSER SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç; kanin distalizasyonunda düşük düzeyli laserin ortodontik diş hareketinin hızına etkisinin, biyokimyasal olarak IL-1ß ve TGF-ß düzeyleri ve sayısal olarak dijital modellerde incelenmesidir. Angle II. Sınıf 1. Bölüm maloklüzyonu olan 12-19 yaşlarındaki 15 olguda üst 1. küçük azı dişleri çekilerek, sağ üst kanin standart yöntemle, sol kanin ise düşük düzeyli laser uygulaması ile distale edilmiştir. Sol tarafa Gallium-Aluminium-Arsenide Diod laser (820 nm), beş noktada mukozaya dik açıyla, 4mm çapında optik fiber uç ile kaninin bukkal ve palatinaline 0, 3, 7, 30, 33, 37, 60, 63, 67. günlerde 20 mW olarak uygulanmıştır. Sağ taraf kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Kaninlerin distal ve mesialinden kuvvet uygulanmadan önce, 1. 7. 14. ve 21. günlerde standardize filtre kağıtları ile dişeti oluğu sıvısı alınmış, IL-1ß ve TGF-ß1 düzeyleri değerlendirilmiştir. Tedavi başı ve distalizasyonunun 30., 60. ve 90. günlerinde modeller elde edilmiş ve periodontal indeksler uygulanmıştır. Ayrıca distalizasyonun ilk haftasında ağrı anketleri ile ağrı değerlendirilmesi yapılmıştır. Dijital modellerde diş hareketi miktarı 3Shape yazılım programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda laser grubunun diş hareketi miktarı kontrol grubundan %40 oranında fazla bulunmuştur. 1.gün IL-1β seviyeleri başlangıç ve 21.gün seviyelerinden anlamlı derecede yüksektir (p=0,003, p=0,012). 7.gün IL-1β ve 21.gün TGF-β1 seviyeleri arasındaki IL-1β'nın artışından kaynaklanan negatif korelasyon (r=-0,462 p=0,01), laserin hücresel düzeyde etkisini göstermektedir. Ayrıca periodontal parametreler değerlendirildiğinde, iltihabi reaksiyon belirlenmemesi biyokimyasal bulguların salt diş hareketini yansıttığını göstermektedir. Ağrı seviyesini belirleyen anketlerde ise en yüksek ağrı seviyesi, IL-1β'nın en yüksek düzeye ulaştığı ilk histokimyasal değişimlerin başladığı 24.saatte belirlenmiştir. Sonuç olarak laserin diş hareketi miktarını hızlandırdığı ve tedavi süresini kısaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of low level laser therapy to the tooth movement during canine distalization by evaluating IL-1β, TGF-β1 levels in gingival crevicular fluid and numerically on digital models. Maxillary first premolars of the 15 Angle Class II division I patients (12-19 years-old) were extracted. Right maxillary canines distalized by standard treatment as control group whereas the left maxillary canine distalized by laser application. A gallium-aluminum-arsenide diode laser with an output power of 20mW was applied as five doses from the buccal and the palatal side on the day 0, and the 3rd, 7th, 14th, 21th 30th, 33st, 37th, 60th, 63th and 67th days. Gingival crevicular fluid samples were obtained with filtration paper (Periopaper, Oraflow Inc., USA) at the initial, 7th, 14th and 21th days, and the IL-1ß and TGF-ß1 cytokine levels were analyzed. Orthodontic models and periodontal indices were taken initially and on the days 30th, 60th and 90th of canine distalization period. Tooth movement was assessed by scanning models (3Shape). In addition pain intensity was assessed using a visual analog scale at the first week of distalization. The amount of tooth movement in the laser group 40% more than the control group. First day IL-1ß levels were statistically higher than initial and 21st day levels (p=0,003, p=0,012). The rise in IL-1ß levels caused the negative correlations between 7th day IL-1β and 21st day TGF-β1 levels describes the tissue effects of laser application. Periodontal indices showed no sign of gingival inflammation during canine distalization period. The highest level of pain in questionnaires, IL-1ß reached the highest level of 24th hour was measured. As conclusion laser does accelerate tooth movement and could shorten the whole treatment duration.