Aşinmiş posterior dişlerde uygulanan farkli kavite şekilleri ve CAD/CAM seramik bloklarin kirilma direncine etkisinin araştirilmasi
Researching the effects on fracture resistance of different cavity forms and CAD/CAM ceramic blocks applied on eroded posterior teeth
- Tez No: 431796
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; dental aşınmaların restoratif tedavisinde kullanılabilecek iki farklı kavite preparasyonu ve CAD/CAM seramik materyalini kırılma direnci açısından kıyaslamaktır. Çalışmada 60 adet çürüksüz insan büyük azı dişi toplanmış ve 5 gruba ayrılmıştır. 12 adet doğal diş kontrol grubu olarak korunmuştur. Kalan dişler üzerinde standart overlay ve okluzal vener kaviteleri açılmıştır. Kavite preparasyonları tek bir diş hekimi tarafından, standart bir frez seti yardımıyla yapılmıştır. Restorasyonların yarısı Vita Enamic, diğer yarısı IPS e.max CAD seramik materyalinden cerec sistemi (Cerec InEos Blue, Cerec InLab MC XL) kullanılarak üretilmiştir. Restorasyonlar dişler üzerine 3M Rely X Ultimate adeziv rezin siman kullanılarak simante edilmiştir. 1gün boyunca distile suda bekletilen örneklere, çiğneme simülatörü cihazı yardımıyla yapay yaşlandırma işlemi uygulanmıştır (100.000 dinamik, 5000 termal siklus, 5-55 ̊C). Bu aşamada hiçbir örnekte kırık, çatlak gözlenmemiş, tüm örneklere üniversal test cihazı yardımıyla, statik baskı kuvveti uygulanarak kırılma kuvvetleri belirlenmiştir. Örnekte kırık veya çatlak oluşumunun başladığı kuvvet değeri kırılma kuvveti olarak kabul edilmiştir. Tüm kırık örnekler, kırılma paternlerinin tespiti için stereomikroskop yardımıyla incelenmiştir. Elde edilen veriler Oneway Anova, Tukey HSD test ve Student t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Kırılma kuvveti açısından kontrol grubu anlamlı düzeyde dayanıklı bulunmuş, diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Kırılma paterni açısından, okluzal vener grubunda daha yüksek oranda diş dokusunda ciddi hasar oluşturmayan restorasyon kırıkları, Vita Enamic grubunda ise diş dokusunda derin kırık, çatlak oluşturan/tamir edilemez kırıklar görülmüştür. Çalışmanın sonucunda, doğal dişler kadar dayanıklı olmamakla birlikte her iki kavite preparasyonunun ve seramik materyalinin posterior bölge dental aşınma olgularında kullanılmaya uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the fracture resistance of two different cavity preparations, and CAD/CAM ceramic materials that can be used in restorative treatment of dental erosion. 60 non-carious human molar teeth were collected for this study and divided into 5 groups. The control group consisted of unprepared natural teeth. Standard overlay and occlusal veneer cavities prepared on teeth by the same dentist and standard set of cutters. Half of the restorations manufactured with Vita Enamic, and the other half with IPS e.max CAD ceramic blocks by CEREC system (CEREC InEos Blue and Cerec InLab MC XL). Restorations were cemented on teeth with 3M RelyX Ultimate adhesive resin cement. After a day in distilled water, specimens subjected to artificial aging process in a mouth motion simulator (100,000 dynamic and 5000 thermal cycles 5-55 ̊C). At this stage no cracks or fractured surfaces were observed on the specimens, so the fracture resistance of all the specimens was assessed under static-compressive load in a universal testing machine. Fractured surfaces were examined with a stereo-microscope to determine the fracture patterns. The obtained data was evaluated with Oneway Anova, Tukey HSD and student t test. The Control Group was found statistically resistant than others. No statistically significant difference was found among other groups. In terms of fracture patterns, occlusal veneer restorations tended to have fractures that involved only restorations, whereas Vita Enamic restorations mostly had deeper and irreparable cracks. It could be concluded that; although they are not as resistant as natural teeth, both of the cavity preparations and ceramic materials used in this study are suitable for posterior dental erosion restorations.