Mandibuler simfize yerleştirilen miniplaklardan sınıf ııı elastik uygulaması ile elde edilen dentofasiyal etkilerin incelenmesi
The evaluation of the dentofacial effects obtained with the application of class iii elastics from the symphyseal miniplates
- Tez No: 314471
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı; büyüme ve gelişim dönemindeki iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip hastaların tedavisinde üst çeneye uygulanan akrilik ekspansiyon apareyinden simfizial bölgedeki miniplaklara intermaksiller Sınıf III elastik uygulamasının dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerini tedavi görmemiş Sınıf III kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelemektir.Bu amaçla, iskeletsel olarak prepubertal veya pubertal büyüme-gelişim döneminde bulunan, maksiller retrüzyonun eşlik ettiği iskeletsel Sınıf III anomaliye sahip, vertikal yönde normal veya azalmış büyüme paterni gösteren, anterior çapraz kapanış, pozitif overbite değerleri ve retrüziv nazomaksiller bölgeye sahip olan 34 bireye ait materyal çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi grubundaki 17 bireye intermaksiller Sınıf III elastik uygulamasından önce maksiller ekspansiyon apareyi simante edilmiş, bir haftalık hızlı (günde 2 tur) maksiller ekspansiyondan sonra median palatal suturdaki açılma izlenerek maksiller protraksiyona başlanmıştır. Tedavi grubundaki bireylere (11,3±1,5 yıl ortalama kronolojik, 10,6±1,4 yıl ortalama iskeletsel yaşa sahip, 7 kız, 10 erkek) mandibuler simfiz bölgesine sağ ve sol lateral ve kanin dişler arasına cerrahi olarak yerleştirilen miniplaklardan intermaksiller Sınıf III elastik uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerin (9,9±1,2 yıl ortalama kronolojik, 9,9±1,4 yıl ortalama iskeletsel yaşa sahip, 9 kız, 8 erkek) materyali ise, Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden çalışmanın birey seçim kriterlerine uygun olan bireylerin lateral sefalometik radyografları seçilerek oluşturulmuştur. Tedavi grubundaki bireylerden tedavi öncesinde ve sonrasında lateral sefalometrik ve posteroanterior sefalometrik radyograflar ile alçı modeller alınmış, temporomandibuler eklem bozukluğu belirti ve bulguları değerlendirilmiştir. Her iki grupta da lateral sefalometrik radyograflar üzerinde Björk'ün yapısal çakıştırma metodu kullanılarak yapılan ölçümler ve hava yoluna ait ölçümler yapılmıştır. Tedavi grubunda ayrıca posteroanterior sefalometrik radyograflar, alçı modeller ve eklem değerlendirmesine ait ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study is to evaluate the dentofacial effects of the intermaxillary Class III elastics applied from the symphyseal miniplates to the maxillary acrylic expansion appliance in growing skeletal Class III patients in comparison with the untreated Class III control group.The material obtained from 34 subjects in prepubertal or pubertal skeletal growth periods were included in the study. All subjects had skeletal Class III malocclusion with maxillary deficiency, vertically normal or decreased growth pattern, anterior cross-bite, positive overbite and retrusive nasomaxillary complex. Prior to application of Class III elastics rapid maxillary expansion (2 times/day) with a bonded appliance was performed in the treatment group comprised of 17 subjects. In the treatment group (mean chronological age:11.3±1.5; mean skeletal age: 10.6±1.4; 7 girls, 10 boys) intermaxillary Class III elastics were applied from the miniplates which were surgically placed between lateral and canine teeth bilaterally in the mandibular symphysis. The materials of the control group (mean chronological age:9.9±1.2; mean skeletal age: 9.9±1.4; 9 girls, 8 boys) consists of the lateral cephalometric radiographs which were selected from the archive of Başkent University Department of Orthodontics which were appropriate for the selection criteria of this study. Lateral cephalometric and posteroanterior cephalometric radiographs, study models were obtained and temporomandibular joint was evaluated at the beginning and end of treatment periods in treatment group. Lateral cephalometric radiographs were analysed according to the structural superimposition method of Björk and the airway was evaluated in both groups. Additionally, posteroanterior cephalometric radiographs, study models and temporomandibular joint disorder symptoms were evaluated in the treatment group.