Angle sınıf ll maloklüzyona sahip bireylerde infrazigomatik krest vidalarıyla yapılan maksiller posterior segment distalizasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of maxillary posterior segment distalisation with using infrazygomatic crest screw in patients who has angle class ii malocclusi̇on
- Tez No: 784106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOZLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde zigomatik bölgeye yerleştirilen mini vidalar ile tedavi edilmiş olan iskeletsel olarak Sınıf 1 veya Sınıf 2 , dental olarak ise Sınıf 2 malokluzyonların tedavi sonunda elde edilen distalizasyon verilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız infrazigomatik mini vidalar ile maksiller posterior segment distalizasyonu yapılmış 13 hastaya (7 kadın 6 erkek, ortalama yaş 16,8) ait distalizasyon öncesi (Preop) ve distalizasyon (Postop) alınmış olan alçı modeller 3shape E1 Laboratuvar Tarayıcısı ile taranmış ve elde edilen dijital modeller 3D Slicer programına aktarılıp ve çakıştırılmıştır. Meydana gelmiş olan diş hareketleri distalizasyon öncesi ve sonrası sanal maksiller arkların ruga bölgesi referans alınarak ölçümler yapılmıştır. Ölçümlerde dental parametreler kullanılmıştır. Ölçümlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro Wik testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uyan değişkenlerin öncesi-sonrası karşılaştırmaları Eşlenik Örneklem T-testi ile, normal dağılıma uymayan değişkenlerin karşılaştırılmaları Wilcoxon testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the distalisation results in patients who had skeletal class I or class II, dentally class II malocclusions that were treated with infrazygomatic crest screw. Material and methods: Our study was performed on plaster models were taken before (preop) and after (postop) distalisation of 13 patients (7 females 6 males, mean age 16.8). These models were scanned with 3shape E1 Laboratory Scanner after that transferred to 3D Slicer. and these models were matched. Measurements were made with reference to the ruga region of the virtual maxillary arches before and after the tooth movements that had occurred. Dental parameters were used in the measurements. The conformity of the measurements to the normal distribution was evaluated with the Shapiro Wik test. Before-after comparisons of normally distributed variables were made with the paired T-test, and comparisons of non-normally distributed variables were made with the Wilcoxon test.