Gold as an investment alternative for institutional portfolios
Kurumsal portföyler için bir yatırım alternatifi olarak altın
- Tez No: 43180
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Kurumsal Portföyler İçin Bir Yatırım Alternatifi olarak Altın Alper Arman Bu çalışmada temel olarak menkul kıymetlerden oluşan portföylere Altın türevi yatırım araçlarının eklemenin etkileri araştırılmıştır. Altın tek başına ele alındığında riskli bir araç olarak görülse de, getirilen genel olarak diğerlerinden bağımsızdır. Bu durum altının çeşitlendirilmiş portföylerde önemli rol alabileceğini ileri sürebilmektedir. Bu hipotezi test etmek için iki farklı menkul kıymet portföyü denenmiş ve Altın'ı portföylere eklemenin performansı arttırdığı sonucuna varılmıştır. Ek olarak Altın türevi menkullerin açığa satışına izin verilmesi portföylerin performanslarını önemli ölçüde arttırmıştır. Fakat altının açığa satılması sadece“Futures”ve“Options”gibi piyasalarda yasal ve verimli olarak uygulanabilmektedir ve bu piyasalar henüz Türkiye'de kurulmamıştır. Bu çalışmada ayrıca altının enflasyon ve döviz kurlarına karşı koruyucu özelliği de incelenmiştir. Altın getirileri ve enflasyon oranlan arasında pozitif bir ilişki bulunmasına rağmen, bu ilişki enflasyona karşı koruma sağlıyacak kadar etkili değildir. Öte yandan altın fiyatlarının döviz kurlarına çok bağımlı olması onun döviz kurlanndaki değişikliklere karşı koruyucu özelliğinin oluşmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gold as an Investment Alternative for Institutional Portfolios bv Alper Arman This study is mainly about the effects of adding gold based assets to security portfolios. While gold is quite risky as an individual asset, its returns are generally independent of those other assets. This suggests that gold can play an important role in a diversified portfolio. To test this hypothesis two different security portfolio groups are examined and the results show that introducing gold to security portfolios increase the performance. In addition to that allowing short sale of gold based asset has significantly positive impact on the returns of portfolios. However short sale of gold is legal and efficient only in markets such as Futures and Options, which are not yet established in Türkiye. In this study the hedging potential of gold against inflation and foreign exchange rates are also examined. Although there is a positive correlation between gold returns and inflation rates, gold is not a good hedging opportunity against inflation. On the other hand gold prices are highly dependent on exchange rates that it can be used for hedging against exchange rate changes. IV