Türkiye'de yatırım fonları piyasasının yapısal özellikleri
  1. Tez No: 162825
  2. Yazar: MURAT PARMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
94 ÖZET Bir ülke ekonomisinde fon kullananlar ile fon arz edenler arasında fon akımı gerçekleştiren kurumlar, söz konusu akımı sağlayan araçlar ve tüm bu unsuları düzenleyen hukuki ve idari kurallar bütününün olarak tanımlanan finans sistemi, tasarrufların etkin bir şekilde yatırımlara dönüştürülmesi suretiyle ekonomik kalkınmanın hızlanması ve toplumsal refahın artmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Finansal sistemin önemli aktörlerinden biri, bireysel tasarruf sahiplerinden sağlanan kaynakların toplu bir şekilde yatırıma yönlendirilmesini sağlayan kurumsal yatırımcılardır. Önde gelen kurumsal yatırımcı türlerinden biri olan yatırım fonları ülkemiz sermaye piyasası mevzuatında halktan katılma belgeleri karşılığı toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre, sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan malvarlığı olarak tanımlanmıştır. Yatırım fonları yatırımcılara ölçek ekonomileri başta olmak üzere, portföy çeşitlendirmesi, profesyonel portföy yönetimi, günlük olarak ve küçük tutarlarda alınıp satılabilme imkanı şeklinde avantajlar sunmaktadır. Bireysel tasarrufları toplulaştırarak yatırım için gerekli ölçeğe ulaşılması ve bu tasarrufların profesyonel sermaye piyasası uzmanları tarafından doğru yatırımlara aktarılması aynı zamanda finansal sistemin etkinliğini artırmaktadır. Yurtdışında oldukça eskiye uzanan bir geçmişe sahip olan yatırım fonlarının kökleri 18. yüzyıla kadar gitmektedir. Geçmişten bugüne yatırım fonları önemli bir gelişme kaydetmiş durumdadır. 2003 yılı sonu itibariyle tüm dünyada yatırım fonlarının sayısı 54.000'e ve toplam portföy büyüklüğü yaklaşık 14 trilyon ABD Dolan 'na ulaşmış bulunmaktadır. Ülkemizde ilk yatırım fonu 1986 yılında kurulmuş olup, 2005 Haziran sonu itibariyle piyasada faaliyet gösteren 267 adet yatırım fonunun toplam büyüklüğü 27,7 milyar YTL'ye ulaşmıştır.95 Yatırım fonlarının yatırımcılara sağladıkları faydalar ve finansal piyasalarının gelişmesi ve derinleşmesi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle bu piyasanın gelişmesi ve yatırım fonları portföy büyüklüğünün artması arzulanan bir durumdur. Yatırımcıların yasal düzenlemeler ile korunması yatırımcıların güvenini artırarak piyasanın gelişmesine olumlu etki yapmakta, ancak diğer taraftan fon arz eden kurumlan sınırlayarak piyasanın gelişimini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Ülkemizde de 1981 tarihli Sermaye Piyasası Kanunu ile bankalar dışındaki kuruluşların fon kurması engellenmiş, daha sonra 1992 yılında yapılan değişiklikle aracı kurumlara da fon kurma yetkisi verilmiştir. Bu tarihten sonra piyasanın gelişimi incelendiğinde aracı kurumlara fon kurma izni verilmesi neticesinde; -Piyasada faaliyet gösteren kurucu ve yatırım fonu sayısında önemli bir artış yaşandığı ve yatırımcıların fon seçeneklerinin attığı, -Fonların toplam portföy büyüklüğünde yaşanan artışın farklı fon türlerinde aynı düzeyde olmadığı, en çok A tipi fonların portföy değerinin arttığı, buna karşın B tipi likit yatırın fonlarının portföy değerindeki artışın sınırlı kaldığı, -Piyasa genelinde rekabet düzeyinin arttığı, ancak bu artışın da farklı fon türlerinde aynı düzeyde olmadığı, en çok A tipi fonlar arasındaki rekabet artarken, B tipi likit yatırın fonları arasındaki rekabet düzeyindeki artışın çok sınırlı kaldığı, -Yaygın şube ağı olan bankalarla rekabet etmek isteyen aracı kurumların fonlarının yönetim ücretlerini daha düşük tuttuğu ve yatırımcıların daha ucuza fon satın alma imkanı bulduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
96 ABSTRACT Finance system, which is defineci as the whole structure of the institutions, the instruments and the regulations regarding the transfer of funds from the households that have a surplus to those with a deficit, has an important role in economic development and social welfare by providing efficiency in allocating the savings to investments. Institutional investors that invest the funds of individual investors collectively are öne of the main actors in the finance system. The mutual funds which are öne of the leading institutional investor types, are defined as the property established to manage a portfolio of capital market instruments, real estate, gold ör other precious metals by funds collected from the public in return for participation certificates issued, on the account of the holders of such certificates under the principle of distribution of risk and fiduciary ownership in Turkish capital market legislation. Mutual funds provide economies of scale, portfolio diversification, professional managenıent, and daily investment opportunity in small amounts to the investors. Economies of scale sustained by pooling of funds and making proper investments upon the decision of professional managers are the factors that increase the efficiency of the financial system. The roots of the mutual funds go back to 18th century. Since than the mutual funds have made a great progress. By the end of year 2003, there exist about 54.000 mutual funds owning a portfolio of 14 trillion US Dollars ali över the world. The first mutual fund was set up in 1986 in Turkey and by the end of June 2005 the total portfolio value of the 267 funds operating in the market is 27,7 billion YTL.97 Due to the benefits of the mutual funds for investors and their positive impact on the development of the financial markets, it is desired to develop the mutual fund market and to increase the asset value of the mutual funds. The protection of the investors by regulations provides confidence which is necessary to develop the market. But on the other hand the regulations restrict mutual fund providers and inhibit market development. In Turkey, the Capital Market Law dated 1981 restricts non-bank institutions entrance to the market. With a change in 1992, it became possible for the intermediary institutions to set up mutual funds. The effect of the entrance of the intermediary institutions in the mutual fund market has been as follows: - The number of founders and mutual funds has increased considerebly providing investor more alternatives, The level of increase in the asset value of the funds has not been the same in all types of mutual funds. The asset value of the A type mutual funds has increased most, while the increase in the asset value of the B type liquid funds were quite limited. - The level of increase in the competition level has not been the same in all types of mutual funds. The competition level increased at most in A type mutual funds, while the increase in the competition level of the B type liquid funds were quite limited. - Intermediary institutions has set up lower management fees in order to compete with the banks who have a large number of branches when compared to intermediary institutions. Thus investor had the chance to invest in lower cost funds.