Türkiye'de göç olgusu (1950-1960) ve Türk resmine yansıması
The migration phenomenon in Turkey (1950-1960) and reflections on Turkish painting art
  1. Tez No: 431863
  2. Yazar: MURAT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Gazi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı'nda (GGSER) yapılmıştır. Bu çalışmada, 1950-1960 yılları arası göç ve kentleşme olgusu incelenmiş, Türk Resmine yansımalarına katkıları araştırılmıştır. Bu bağlamda dönemdeki sanatsal sanatsal gelişmeler dönemin kültürel, sosyal, siyasal değişimleri sunulmuş, sanatın toplum üzerindeki etkisi, siyasetin sanat ile ilişkisi irdelenmektedir. Sanatsal faaliyetler kapsamında; sinema sanatı, tiyatro sanatı, müzik sanatı, resim sanatı, heykel sanatı ve opera sanatı adına dönem içeresinde yaşanan gelişmeler araştırılmış ve göç etkisinin 1960'lardan sonra Türk Resmine yansımasına dikkat çekilmiştir. Bu çalışma sayesinde dönem içeresinde yaşanan değişimler sanat vasıtası ile incelenmiştir. Bu sayede ise 1950-1960 yılları arasında gözden kaçan kültürel, sosyal ve siyasal gelişimlerin toplum üzerindeki yansımaları görülmüş, sanatın yalnızca sanat olarak değerlendirilemeyeceği, sanatın kitleleri etkileyici özelliği nedeni ile gerek kültürel gerek siyasal değişimlerde ne derece önemli bir rol aldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Department of Painting Art in Graduate School of Fine Arts. The research based on the migration phenomenon in Turkey and it's reflections on Turkish painting art. In this vein; artistic developments, social, cultural and political changes of the period (1950-1960) were represented. In addition, effects of art on society, relationship between politics, and art were semtinized. Developments during the period (1950-1960) were studied and within the context of artistic activities; effects of migration phenomenon on arts of cinema, theatre, music, painting, sculpture and opera were remarked. Changes during the period (1950-1960) were analysed through the current study. Thus, matters not provided for the cultural, social and political developments of the period were reviewed in terms of their effects on society. Results emerged that art can not be considered only within its boundaries because of its impressive characteristic on society played an important role on cultural and political changes.