Demokrat Parti Döneminde göç, kentleşme ve kadın (1950-1960)
Migration, urbanization and women in the Democrat Party period (1950-1960)
  1. Tez No: 483208
  2. Yazar: EMİNE ORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Demokrat Parti, Türkiye Cumhuriyeti'nin Meclis içerisinden kurulmuş ilk muhalefet partisidir. 1950 yılında gerçekleştirilen genel seçimler sonucunda iktidarı CHP'nden devralmıştır. DP, Türkiye'de siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda önemli değişimlerin yaşandığı on yıllık bir iktidar dönemi yaşadı. Bu dönemde Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri olarak göç olgusu önem kazandı. Ekonomik alandaki pek çok hamle Türkiye'de köylerden kentlere yönelik göçleri hızlandırdı. Göç, beraberinde kentleşmeyi doğurarak, kırdan göç eden insanların kentlileşme sürecini başlattı. Kentleşme süreci, kırsal alanda geleneksel değerleri özümsemiş göçmenler için çeşitli alanlarda sıkıntılı süreçler yaşamalarına neden oldu. Kentte kırsal alana yönelik geleneksel değerleri korumaya yönelik refleksler geliştiren göçmenler, diğer yandan da kente adapte olabilmenin yollarını aradılar. Göçmenlerin kırsala yönelik yaşam biçimleri özellikle ekonomik alanda büyük değişime uğradı. Kentin kendine özgü ekonomik ve kültürel yapısı göçmen davranışları üzerinde önemli tesirlere neden oldu. En önemli etkisi ise, yeni mekanlar olarak kentlerde yaşamak durumunda kalan kadınlar üzerinde oldu. Çalışmamız, DP döneminde yaşanan göçler, göçlerin meydana getirdiği kentleşme ve kentleşmenin Türk kadını üzerindeki etkisini ortaya koymaya çalışmaktadır. DP'nin ortaya koyduğu siyasetin kadın üzerindeki etkisini net olarak değerlendirebilmek için, erken cumhuriyet dönemi uygulamaları ile DP dönemi uygulamaları karşılaştırılmaya çalışıldı. Öyle ki, erken cumhuriyet döneminde kadın, Türk siyaseti için önemli bir mihenk taşı olarak görülmekteydi.
Özet (Çeviri)
Democratic party is the first opposition party established within the parliament of the Republic of Turkey. As a result of the general elections held in 1950, the government took over from the Republican People's Party. The Democratic Party experienced a decade of power in Turkey, where political, social, economic and cultural changes were significant. In this period, immigration phenomenon became important as one of the most important issues of Turkey. Many moves on the economic area have accelerated migration from villagers to cities in Turkey. Migration, by bringing urbanization together, began the process of urbanization for those who migrated from the village. The process of urbanization has caused troublesome processes in various areas for immigrants who have not absorbed traditional values in rural areas. Immigrants who develop reflexes to protect traditional values for the rural area in the city, on the other hand, are looking for ways to adapt to the city. The lifestyles towards the rural area of the migrants has undergone a major change, especially in the economic field. The unique economic and cultural structure of the city caused significant impacts on immigrant behavior. The most significant impact was on women who had to live in cities as new places. Our work is trying to reveal the immigrants living in the Democrat Party period, the urbanization brought by the migration and the effect of urbanization on Turkish women. To clearly assess influence on woman of the Democratic Party politics, the early republican period practices and the Democratic Party period practices were compared. Such that, in the early Republican period, women were seen as an important cornerstone for Turkish politics.