Fukuzawa Yukichi and Ahmet Mithat Efendi: A comperative study of the two leading figures of modernization in Japon and the Ottoman Empire in the 19 th century
  1. Tez No: 43188
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, 19. yüzyılın ikinci yarısında Japonya ve Osmanlı devletlerinin geçirmiş oldukları tecrübelerin öncü isimleri olan Fukuzawa Yukichi ile Ahmet Mithat Efendinin mukayeseli analizini içeren bir entellektüel tarih çalışmasıdır. Bu çalışmanın içeriği sözü edilen yazarların Batı ve kendi medeniyetlerine bakış açılarını, değerlendirme ve eleştirilerini içermektedir. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak üzere diğer ilgili kavramlar olan gelişme, modernleşme, iktisat, bilim, bağımsızlık ve özgürlük gibi çağın modernleşme gündemini yoğun olarak oluşturan konular da ele alındı. Çalışmada sadece onların kendi medeniyetlerine olan eleştirel bakışları ile Batı'yı değerlendirmeleri analiz edilmemiş, aynı zamanda kendi toplumlarının geri kalmışlığı üzerine geliştirdikleri projeler de mukayeseli olarak tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this thesis is a comparative study of the two prominent figures of the modernization attempts of the nineteenth century Japan and the Ottoman Empire, namely Fukuzawa Yukichi and Ahmet Mithat Efendi respectively. From the viewpoint the current research agenda, their thoughts on the concepts of civilization, progress, science, economics, independence and freedom was examined Besides their critical approach to their civilizations, their related prescriptions for the existing backwardness were also discussed