Huzurevinde yaşayan yaşlılarda sırt masajı ve el masajının konfor ve anksiyeteye etkisi
Effects of the hand massage and back massage on comfort and anxiety in the elderly living in nursing homes
- Tez No: 431897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, huzurevinde yaşayan yaşlılarda sırt masajı ve el masajı uygulamasının konfor ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü (ön test –son test kontrol gruplu) deneysel bir araştırmadır. Araştırma, İzmir (Basınsitesi) Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve İzmir Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi'nde 15 Ekim 2015-1 Mayıs 2016 tarihleri arasında yaşayan araştırmanın örneklem seçim kriterlerine uyan, 15'i sırt masajı, 15'i el masajı ve 15'i kontrol olmak üzere toplam 45 yaşlıyla yürütülmüştür. Yaşlılara ilişkin verilerin toplanmasında;“Yaşlı Tanıtım Formu (YTF)”,“Genel Konfor Ölçeği (GKÖ)”,“ Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ) ”ve ''Yaşamsal Bulgular İzlem Formu (YBİF)'' kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlılar üç gün boyunca takip edilmiştir. Kontrol grubundaki yaşlılara; herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Birinci gün randomizasyon sonrası YTF, GKÖ, DAÖ, YBİF ve 10 dakika sonra tekrar YTF, GKÖ, DAÖ ve YBİF uygulanmıştır. Kontrol grubundaki yaşlılara, ikinci ve üçüncü gün de ilk görüşmede YBİF ve 10 dakika sonra GKÖ, DAÖ ve YBİF uygulanmıştır. Sırt masajı ve el masajı grubundaki yaşlılara birinci gün; YTF, GKÖ, DAÖ, YBİF; 10 dakikalık masaj uygulaması sonrası; GKÖ, DAÖ, YBİF; ikinci gün; YBİF,10 dakikalık masaj uygulaması sonrası; GKÖ, DAÖ, YBİF; üçüncü gün; YBİF, 10 dakikalık masaj uygulaması sonrası; GKÖ, DAÖ, YBİF uygulanmıştır. Verilerin analizinde günler arasındaki fark tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ve Kruskal Wallis varyans analizi, sırt masajı ve el masajı grubundaki yaşlıların masaj öncesi ve sonrası konfor ve anksiyete puan ortalamaları arasındaki fark Paired-sample t testi, grupların günler arasındaki ortalama farkları ise Bonferroni ve Least Significant Difference (LSD) analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study (including a pre- and post-test and a control group) was conducted to investigate the effects of the hand massage and back massage on comfort and anxiety in the elderly living in nursing homes. The study was carried out with 45 elderly people who lived in Izmir Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center and Izmir Gürçeşme Zubeyde Hanım Nursing Home between October 15, 2015 and May 1, 2016, and met the sample selection criteria. The participants were assigned to the back massage (n=15), hand massage (n=15), and control (n=15) groups. To collect the data related to the participants, the“Elderly Identification Form (EIF)”,“General Comfort Questionnaire (GCQ)”, "State Anxiety Inventory (SAI) 'and' Vital signs Follow-up Form (VSFA) were used. The participants were followed for three days. The participants in the control group did not undergo any interventions. On the first day after the participants were randomly assigned into three groups, they were all administered EIF, GCQ, SAI and VSFA twice at 10-minute intervals. On the second and third days of the study, the participants in the control group were first administered the VSFA and 10 minutes later the GCQ, SAI and VSFA. The participants in the back massage and hand massage groups were first administered the EIF, GCQ, SAI and VSFA and after a 10-minute massage treatment, they were administered the GCQ, SAI and VSFA on the first day. On the second day, they were first administered the VSFA and after a 10-minute massage treatment, they were administered the GCQ, SAI and VSFA. On the third day, they were again first administered the VSFA and after a 10-minute massage treatment, they were administered the GCQ, SAI and VSFA. The differences between the days were analyzed with the ANOVA and Kruskal-Wallis ANOVA in repeated measures. In the back massage and hand massage groups, comfort and anxiety mean scores, and mean values for diastolic pressure, systolic blood pressure, heart rate and respiratory rate were obtained twice before and after the massage treatment, and the differences between pre- and post-massage values were analyzed with the Paired-sample t test. The intragroup differences in terms of the measurement days were analyzed with the Bonferroni and Least Significant Difference (LSD) analysis.