Deviations from the tradition in Spinoza's conception of god
- Tez No: 43190
- Danışmanlar: PROF.DR. F. PINAR CANEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tez Spinoza felsefesinin en temel ve merkezi unsuru olan Tanrı kavramı ile ilgili sorunlar üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalımamızın sonuçlan, Spinoza'nın sisteminin geleneksel Taun anlayışından bir sapma olduğunu iddia eden genel kanı ile karşılaştırılmaktadır. Bu anlamda amacımız, Spinoza'nın kişi olarak düşünülmeyen, iradeden yoksun, mutlak anlamda sonsuz ve tek cevher olan Tanrı anlayışını, doğası itibari ile yoktan var edebilen dinsel Tanrı anlayışı ile kıyaslamak ve karşılaştırmak, ve bu çerçevede yukarıdaki iddianın geçerliliğini incelemektir. Hedefimiz Spinoza'daki kendine özgü Tanrı anlayışının felsefi bir ilke olup olamayacağını rasyonel bir zeminde anlamaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis concentrates on questions related to the conception of Cod which is the fundamental and central element of Spinoza's philosophy. The outcome of our study is to be evaluated in the face of die common opinion that Spinoza's system is a deviation from the traditional understanding of Cod. In this sense our purpose is to inquire into the validity of such a claim by comparing and contrasting Spinoza's understanding of impersonalized Cod as the absolutely infinite and one substance with the God of religion whose essential nature is to create out of nothing. Our task is to understand whether the conception of Cod in Spinoza as 'sui generis' can be adopted as a philosophical principle in a rational way. m