Nationalism in the Middle East: The case of the Syrian Ba'th Party
- Tez No: 43191
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Milliyetçi akımların harekete geçirdiği Suriye'nin bağımsızlık rüyası 1945 yılında gerçekleşmişse de bu tutarlı bir dönemin başlamasını sağlamamıştır. Aksine, politik imajını istikrarsızlık yuvasına dönüştüren pek çok ayaklanmalar zinciri de bitmeyen krizlere önderlik etmişlerdir. 1963 darbesi Suriye'de istikrarlı bir siyasi rejim başlatmıştır. Bu tutarlılığın sağlanmasında dolaylı askeri kontrollü tek partili rejim etkin olmuştur. Bu tezde Baas Partisi ve Hafız Esad'ın geri plandaki askeri yardımcıları ile birlikte 1970 sonrasında Suriye'de tutarlı ve meşru bir siyasi rejim inşa ettikleri öne sürülmüştür. Çalışmanın amacını açıklayan girişi takib eden ilk bölümde modern Suriye devletinin oluşumu izah edilirken bağımsızlığın kazanılmasında etkili milliyetçi akımlar da göz önüne alınmıştır. Sonraki bölümde ise iç karışıklıklara sebebiyet vererek rejim sürekliliğini tehdit eden faktörler incelenmiştir. 1970 sonrası dönemde siyasi denge sağlanmasında etkin olan faktörler diğer bölümün içeriğini oluşturmaktadır. Son olarak da Soğuk Savaş sonrası Suriye ' sindeki gelişmeler iç ve dış olaylar doğrultusunda değerlendirilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nationalism In The Middle East: The Case of The Syrian Ba'th Party by Zeynep Demirkol When Syria's dreams of independence, which has been greatly motivated by the nationalist movements during the Mandate period came true in 1945, this has not started a stable period. Instead, a series of internal upheavals appeared which has enhanced her image as a hotbed of political instability. A series of coups has compounded the political puzzlement leading non stop crises. By the 1963 coup, it has started to be experienced quite stable political regime in Syria. Single party along with military control has been effective in establishing the stability. In this thesis it is argued that the Ba'th party and Asad with his military aides behind, hand in hand, has established a stable and legitimate political regime in Syria which performed viability since 1970. After an introduction which defines the purpose of this study, there comes the first chapter which is entirely devoted to the explanation of the making up of the modern Syrian State including the nationalist approaches effective in achieving xvindependence. The following chapter covers the factors arousing internal conflicts threatening the regime continuity. Post 1970 period in terms of the causes that brought a degree of coherence on Syrian politics would be the content of the next chapter. Finally, the Ba'thist Syria in the post-Cold war would be considered along with internal and external issues.