Öğrenci hemşirelerin kadına uygulanan şiddete ilişkin tutumları ve etkileyen faktörler
The attitudes of nursing students towards violence against women and the affecting factors
  1. Tez No: 431926
  2. Yazar: NURDAN TUĞÇE GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde 2015-2016 akademik yılında öğrenim gören öğrencilerin, kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve ilişkisel bir alan çalışmasıdır. Araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde 2015-2016 akademik yılı güz döneminde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan toplam 1432 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 1086 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminin evreni temsil etme gücü %75.8 olarak bulunmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında;“Veri Toplama Formu”ve“Kadına Uygulanan Şiddete İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde; frekans, yüzde, pearson ki-kare ve fisher'ın kesin ki-kare testi, One Way Anova ileri analizinde Dunnett's T3, Bonferroni ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and correlational study that determined to identify the attitudes of Ege University – Faculty of Nursing students towards violence against women and the affecting factors. The study was conducted at Ege University, Faculty of Nursing in 2015-2016 academic year fall term. Study's respective population consisted of 1432 existing students in total who currently undergo education at Ege University – Faculty of Nursing. In paralel, study's sample included 1086 students. The sample group's representation of the population in percentage was set at 75.8%. Incorporated constructs that emerged from study's data were collected through multiple resources including“Data Collection Form”and“The Scale for Attitudes Toward Violence Against Women”. Analytical tools such as frequency, percentage, Pearson's Chi-Squared and Fisher's Exact Chi-Squared tests were used in analyzing collected data; while researcher undertook Dunnett's T3, Bonferroni for One Way Anova advanced analysis and t-test in studying the independent groups. Ages of 1086 students who participated in this study ranged betwen 17-28 and the average age was set to be 20.99±1.54. Study identified 84.4% of students as female and 15.6% as male, out of which 21.1% was categorized as first year, 30.9% as second year, 29.6% as third year and lastly 18.3% fourth year (interns) students. The study demonstrated that 60.3% of students' mothers hold an elementary school degree and 21.8% of students' mothers underwent high-school education. In paralel, 50.10% of fathers hold an elementary school degree while 30.5% received high school education and 11.3% pursued bachelor degrees. 32.5% of students indicated that they got training in regard to violence against women at any given time while 67.5% students stated that they have never received training as such. Out of all nurses who confirmed receival of training regarding violence towards women (n=353), 46.5% stated that they got trained during high-school and 42.8% of them specified their training period as part of their bachelor studies, 4.5% of them stated that they got trained during both high-school and their bachelor studies. Out of all the students who were conducted in the research, 21.6% was found out to have witnessed domestic violence and 78.4% have not experienced such occurrences. 40.1% of the students were exposed to violence in their lifetime while 59.9% reported they were not subject to any violence what so ever. Average score of“Scale for Attitudes of Students Toward Violence Against Women”was identified to be 33.68±10.22. Score of“Economic Violence”sub-group score in Scale for Attitudes of Students Towards Violence Against Women was found out to be (11.49 ± 4.72),“Emotional, psychological and sexual violence sub-group score was measured as (11.82±4.53) and ”Justifying myths“ sub-group score was (4.50±2.07) and ”Explanatory Myths“ sub-group score was revealed to be (5.87±2.29).