Kurkumin-oksim bileşiğinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan özelliklerinin değerlendirilmesi
Synthesis, characterization and evuluation of antioxidant properties of curcumin-oxime compound
- Tez No: 431969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kurkumin (Cur), geçmişten günümüze yemeklerde sarı renk veren baharat olarak kullanılan ve zerdeçaldan (Turmerik, Hint safranı) izole edilen küçük molekül ağırlıklı polifenolik bitkisel bir bileşiktir. (1E,6E)-1,7-bis(4-hidroksi-3-metoksifenil)-1,6-heptadien-3,5-dion yapısındaki kurkumin, tropikal bir bitki olan Curcuma longa L.'nın sarı tozundan üretilir. Oksimler, aldehit ve ketonların hidroksilaminle reaksiyonları sonucunda oluşan, yapısında karbon-azot çifte bağı taşıyan bileşiklerdir ve sentetik kimyasal uygulamalarda uygun bir koruyucu grup olarak kullanılırlar. Aynı zamanda antioksidan ve radikal süpürücü olarak davranırlar. Oksim bileşikleri antioksidan, antikanser, antiviral, antibakteriyel özellikler göstermektedir. Bu amaçla bu tez çalışmasında bir oksim bileşiği olarak“kurkumin-oksim (Cur-Ox)”sentezi yapılmıştır. Sentezlenen Cur-Ox bileşiğinin yapısı FT-IR, 1H-NMR ve elemental analiz teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Sentezlenen Cur-Ox ve Cur başlangıç maddelerinin birlikte HPLC analizleri yapılmış ve bu bileşiklerin farklı alıkonma zamanlarına sahip olduğu gösterilmiştir. Tez çalışmasında, kromojenik oksidasyon aracı olan bakır(II)-neokuproin (Cu(II)-Nc) kompleksinin katyon değiştirici polimerik membran olan nafyon film üzerinde tutturulmasına dayanan“Optik Sensör Esaslı CUPRAC Yöntemi”kullanılarak sentezlenen Cur-Ox bileşiğinin ve başlangıç maddesi olan Cur bileşiğinin toplam antioksidan kapasiteleri incelenmiştir. Optik sensör esaslı CUPRAC, DPPH ve ABTS-persülfat yöntemleri kullanılarak her iki bileşiğin Troloks Eşdeğeri Antioksidan Kapasite (TEAC) katsayıları elde edilmiştir. TEAC değerleri Cur için sırasıyla; 1.94±0.07, 0.54±0.01 ve 1.65±0.03 ve Cur-Ox için sırasıyla; 2.10±0.09, 0.91±0.02 ve 2.16±0.08 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca tez çalışması kapsamında Cur ve Cur-Ox bileşiklerinin hidroksil radikali (•OH) ve peroksil radikali (ROO●) süpürme aktiviteleri (% HRS ve % PRS) ölçülerek anti-kanser özelliği de araştırılmıştır. Cur ve Cur-Ox bileşiklerinin % HRS aktiviteleri sırasıyla; 64.0±0.8 (0.002 µM) ve 53.3±0.5 (0.020 µM) ve % PRS aktiviteleri sırasıyla 61.0±0.6 (0.08 µM) ve 64.6±1.1 (0.8 µM) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Curcumin (Cur) is a polyphenolic compound, having small molecular weight. It is isolated from turmeric and used in meals as spice for its yellow color from past to present. Curcumin having (1E,6E)-1,7-bis(4-hydroxy-3-metoxyphenyl)-1,6-heptadien-3,5-dion structure is produced from Curcuma longa L which is a tropical plant. Oximes (Ox) are the product of aldehyde and ketone reaction with hydroxylamine. They have carbon nitrogen double bond in their structure and they are used as protector group in synthetic chemical applications. Also oximes are antioxidant, anticancer, antiviral and antibacterial. In this study“Curcumin-oxime”is synthesized as oxime compound. The final product is characterized by FTIR, 1H-NMR and elemental analysis. Cur and Cur-Ox compounds are analyzed by HPLC and the difference between retention times are shown. In optical sensor based CUPRAC method Copper (II)-neocuproine complex which is a chromogenic oxidation agent is attached over nafion film which is cationic ion exchanger. The antioxidant capacity of Cur and Cur-Ox is compared by their trolox equivalent antioxidant capacity coefficient (TEAC) using Optical Sensor Based CUPRAC, DPPH and ABTS-persulphate methods. The TEAC values of Cur are obtained as; 1.94±0.07, 0.54±0.01 and 1.65±0.03 and the TEAC values of Cur-Ox are obtained as; 2.10±0.09, 0.91±0.02 and 2.16±0.08 respectively. Although the anticancer activity of Cur and Cur-Ox are studied. Cur and Cur-Ox compounds are calculated for hydroxyl (•OH) and peroxyl radical (ROO●) scavenging activity (HRS % and PRS %). The HRS percent of anticancer activity of Cur and Cur-Ox are obtained as; 64.0±0.8 (0.002 µM), and 53.3±0.5 (0.020 µM). The PRS percent of anticancer activity of Cur and Cur-Ox are obtained as; 61.0±0.6 (0.08 µM) and 64.6±1.1 (0.8 µM), respectively.