Kurkumin ve D vitamininin apelinerjik sistem üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of curcumin and vitamin D on the apelinergic system
- Tez No: 695103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN HACIŞEVKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Apelinerjik sistemi; apelin reseptörü (APJ), apelin (AP) ve elabela (apela, toddler, ELA) oluşturur. Apelinerjik sistemin şimdiye kadar bilinen etkileri; kardiyak inotropik sinyalleme, vazodilatasyon, vücut sıvısı homeostazı, metabolizma ve insülin tepkisi, oksidatif stresin hafifletilmesi ve bağışıklık tepkisinin modülasyonudur. Curcuma longa L.'den türetilen bir polifenol olan kurkumin, serbest radikalleri temizleme, reaktif oksijen türleri (ROS) üretimini azaltma gibi çeşitli özelliklere sahip güçlü bir eksojen nonenzimatik antioksidandır. D vitamini, oksidatif stresi ve kronik inflamasyonu azaltan ve mitokondriyal solunum fonksiyonlarını koruyan, yağda çözünen bir vitamindir. Çalışmamızda D vitamini ve kurkuminin apelinerjik sistem ve oksidan-antioksidan durum üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya altı gruba ayrılan kırk iki Wistar sıçanı dahil edilmiştir: birinci grup (kontrol) distile su, ikinci grup 200 mg/kg/gün kurkumin, üçüncü grup 0,4 µg/kg/gün (16 IU/kg) D3 vitamini, dördüncü grup 200 mg/kg/gün kurkumin ve 0,4 µg/kg (16 IU/kg) D3 vitamini, beşinci grup 400 mg/kg/gün kurkumin, altıncı grup 400 mg/kg/gün kurkumin ve 0,4 µg/kg (16 IU/kg) D3 vitamini almıştır. Serum apelin, elabela, nitrik oksit (NO), asimetrik dimetil arginine (ADMA), total oksidan durum (TOS) ve total antioksidan kapasitesi (T-AOC) düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. T-AOC parametresinde gruplar bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Apelin receptor (APJ), apelin (AP) and elabela (apela, toddler, ELA) constitutes apelinergic system. The known effects of the apelinergic system so far are cardiac inotropic signaling, vasodilation, body fluid homeostasis, metabolism and insulin response, alleviation of oxidative stress and modulation of immune response. Curcumin, a polyphenol derived from Curcuma longa L. (Zingiberaceae), is a potent exogenous nonenzymatic antioxidant with various properties such as scavenging free radicals, reducing reactive oxygen species (ROS) production. Vitamin D is a fat-soluble vitamin that reduces oxidative stress and chronic inflammation and protects mitochondrial respiratory functions. In our study, it was aimed to evaluate the effects of vitamin D and curcumin on apelinergic system and oxidant-antioxidant status. Forty-two Wistar rats divided into six groups were included in the study: first group (control) received distilled water, second group received 200 mg/kg/day curcumin, third group received 0.4 µg/kg/day (16 IU/kg) vitamin D3, fourth group received 200 mg/kg/day curcumin and 0.4 µg/kg (16 IU/kg) vitamin D3, the fifth group received 400 mg/kg/day curcumin, the sixth group received 400 mg/kg/day curcumin and 0.4 µg/kg (16 IU/kg) vitamin D3. Serum apelin, elabela, nitric oxide (NO), asymmetric dimethyl arginine (ADMA), total oxidant status (TOS) and total antioxidant capacity (T-AOC) levels were measured by ELISA method. Statistically significant difference was found in terms of groups in T-AOC parameter. When the control group and other groups were compared, total antioxidant capacity and ADMA levels were significantly higher in the curcumin-treated groups.