Kozmik radyasyona maruz kalan hava yolu personelindeki kromozom hasarlarının incelenmesi
An investigation of chromosomal damage in the air crew exposed to cosmic radiation
- Tez No: 431977
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hava yolu personelleri, mesleki olarak yaptıkları uçuşlarda önemli miktarda kozmik radyasyona maruz kalmaktadırlar. Mesleki olarak radyasyona maruz kalan bireylerin alabilecekleri radyasyon miktarının ölçülmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Bu projede, uzun yıllar mesleki radyasyona maruz kalmış hava yolu personellerinin almış oldukları biyolojik hasarlar, bireylerden alınan periferik kan lenfositlerindeki kromozom aberasyonlarının ölçülmesi ile belirlenmiştir. Bu sonuçlar radyasyona maruz kalan hava yolu personeli ile aynı yaş grubunda olan kontrol grubundan alınan diğer örneklerin sonuçları ile karşılaştırılmış ve mesleki olarak radyasyona maruz kalan bireylerin almış oldukları riskler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The air crew are substantially being exposed to cosmic radiation in their vocational flight. The levels of radiation that are vocationally received by the people must be monitored. In this project, the biological damages of air crew who have been exposed to vocational radiation for long years, were determined by counting chromosome aberrations in peripheral blood lymphocytes which were collected from individuals. These results were compared with the other results which were collected from the healthy control group who were at the same age with the air crew members and occupational risks were evaluated for the air crew.