Hareketli yük etkisi altında demir yolu üst yapı titreşimlerinin analizi
Analysis of vibrations of railway superstructures under moving loads
  1. Tez No: 432010
  2. Yazar: ARİF ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mechanical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması ile kent içi raylı sistem kaynaklı titreşimleri incelemek amacıyla seçilen bir demiryolu üstyapısının hareketli yük etkisi altında dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada İstanbul raylı ulaşımında bulunan monoblok rijit bir üstyapı seçilmiş olup, hatta ait gerçek geometrik ve yapısal parametreler kullanılmıştır. Dinamik analizleri gerçekleştirmek amacıyla, öncelikle Euler-Bernoulli kiriş teorisine ve sonlu elemanlar (SE) yöntemine dayanan iki farklı matematiksel model geliştirilmiştir. Bu modeller ile demiryolu üstyapısında kullanılan farklı ray elastomer malzemeleri, mesnet aralıkları, taşıt hızları ve ray tipleri için çeşitli senaryolarda dinamik analizler gerçekleştirilerek hareketli yük etkisi altındaki ray üzerinde oluşan yer değiştirmeler incelenmiştir. Aynı zamanda bu analizler ile bu iki modelin doğruluğu da ortaya konulmuştur. Son olarak, dinamik analizlerde kullanılan farklı çözüm yöntemleri, hazır SE paket programında oluşturulan farklı bir modele ait sonuçlarla karşılaştırılarak birbirlerine olan üstünlükleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for the purpose of analysing the urban railway-induced vibration, dynamic analysis of a selected railway superstructure acting on moving load, have been performed in this thesis. In this study, a rigid superstructure located on Istanbul railway transportation has been selected and the real structural and geometrical parameters have been used. In order to perform the dynamical analysis, two mathematical models depending on EulerBernoulli beam theory and finite element method (FEM) have been developed. For these models, deflection of the midpoint of the rail acting on moving load has been performed by means of dynamic analysis in different scenarios for different rail elastomer materials, support lengths, rail vehicle speeds and rails types, used in railway track structures. At the same time, the accuracy of two model has been revealed. Finally, the different solution methods used in dynamic analysis have been investigated that the superiority of each methods with compared the results of another different model in finite element package program.