Tasarımda buluş ve yenilik için bir metod denemesi: Türk kahvesi makinası
A new method for invention and innovation in design: Turkish coffee machine
  1. Tez No: 126685
  2. Yazar: YUSUF GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
TASARIMDA BULUŞ VE YENİLİK İÇİN BİR METOT DENEMESİ: TÜRK KAHVESİ MAKİNASI ÖZET Bu çalışmada, yeni ürün tasarımında bir metot denemesi uygulanmıştır. Bu metot denemesinde üzerinde çalışılan ürün Türk kahvesi makinesidir. Türk kahvesi makinesi fikri ilk ortaya çıktığında pazarda benzer bir ürün bulunmadığından, yapılan çalışma tam anlamıyla yeni ürün tasarımı çalışması olmuştur. Öncelikle kahve ve kahve kültürü hakkında literatür araştırmasına gidilmiş, Türk kahvesi makinesi kavramları ile ilişkili olabilecek patentler incelenmiş, pazarda mevcut olan ürünler araştırılmıştır. Elde edilen bilgilerle ilk Türk kahvesi makinesi kavramları ortaya çıkartılmıştır. Kavramların ortaya çıkartılması aşamasında büyük oranda fikir eskizleri çizilmiştir. Kavramlar ortaya çıkartıldıktan sonra iyi Türk kahvesi pişirdiği söylenen yerler gezilmiştir. Daha önce benzer bir ürün hakkında fikir sahibi olmayan kullanıcılara anket yapılmış, böylece pazarda böyle bir ürün olması durumunda kullanıcıların tercihlerinin neler olabileceği konusunda veri toplanmıştır. En uygun tasarım alternatifinin bulunması için çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Kahvenin pişirildiği haznenin malzemesinin belirlenmesi için farklı malzemelerdeki cezvelerde kahve pişirilmiştir. Bu cezvelerin dışından ve içindeki pişen kahvenin çeşitli noktalarından sıcaklık dağılımları elde edilmiş, böylece en uygun sıcaklık dağılımını sağlayan malzeme tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra çeşitli cezvelerde farklı süre ve sıcaklıklarda kahve pişirilerek lezzetli kahve pişirmek için en uygun süre ve sıcaklık tespit edilmiştir. Bu deney, anket ve gözlemlerden elde edilen veriler birleştirilerek Türk kahvesi makinesi için en uygun tasarım kavramı alternatifleri bilgisayar ortamında modellenmiştir. Türk kahvesi makinesi tasarımı Arçelik Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Merkezi'nde yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
A NEW METHOD FOR INVENTION AND INNOVATION IN DESIGN: TURKISH COFFEE MACHINE SUMMARY In this study, a different method for designing a new product was applied. Turkish coffee machine is the subject of this innovative product design study. This was completely a new product design study. Because, there wasn't such a product on the market when the first idea about Turkish coffee machine was created. First of all, a literature research about coffee and coffee culture was performed, Patents which can be related to Turkish coffee machine were investigated, current products on the market were searched. Then, first Turkish coffee machine concepts were created. While creating these concepts, idea sketches were drawn. After that coffee houses which are favourite in preparing tasty Turkish coffee are observed. A survey was applied to samples who have no idea about such a machine before, so that data was collected about users' needs. To find the best concept alternative for Turkish coffee machine, some experiments performed. One of them was observing the heat dispersion of the pots made from different materials. Another one was determinig the conditions for the tasty coffee. After combining the data collected from survey and observations with interpretations of experiments, the 3D CAD model alternatives of Turkish coffee machine concepts were created. The innovative design of Turkish coffee machine was performed at Arçelik Research and Technology Development Center.