İstanbul'daki alışveriş merkezleri bazında tüketici davranış modellerinin açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmesi
Shopping malls in Istanbul-based models of consumer behavior, evaluation by explanatory and confirmatory factor analysis
- Tez No: 432060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı, günümüz Alışveriş Merkezlerinin gelişimini temel alarak, İstanbul'da yer alan alışveriş merkezlerinin tüketicilerin alışveriş davranışları üzerine etkilerini açıklamak istemektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya katılan kişilerin demografik yapıları incelenmiş ve daha sonra anket çalışmasında yer alan alışveriş merkezlerinin alışveriş alışkanlıklarına olan etkisi ile ilgili olan 21 madde için, ilk olarak açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Daha sonra doğrulayıcı faktör analizi ile modelin uygunluğu test edilmiştir. Açıklayıcı faktör analizine göre, ölçek 16 madde ve 4 faktörlü bir yapı göstermektedir. Ölçeğin toplamda açıkladığı varyans %56 ve Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0,81 olarak hesaplanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi ile faktörler belirlendikten sonra, hipotez ile belirlenen faktör yapılarına uygunluğunu test etmek üzere doğrulayıcı faktör analizi ile sınanmıştır. Çalışmada İstanbul'da ikamet eden 654 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. İstanbul'da ikamet eden kişilerin örneklemi için elde edilen birinci-sıra doğrulayıcı faktör analizinde; ki-kare uyum testi, RMSEA, GFI ve CFI uyum indekslerinden yararlanılmıştır. Uyum indekslerinden elde edilen değerler ki-kare uyum testi için 221,2, RMSEA için 0,046, GFI için 0,96, CFI için 0,95 olarak hesaplanmıştır. Tüm faktörler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş ve uyum indeksleri sonucunda elde edilen modelin iyi bir uyuma sahip olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is based on the development of today's shopping centers, shopping behavior of consumers shopping centers located in İstanbul, is willing to explain effects. For this purpose, the demographic structure of the persons who participated in the research were examined and then for 21 items related to impact of the shopping habits of shopping centers, first as an explanatory factor analysis was performed. Then the appropriateness of the model was tested by confirmatory factor analysis. According to the scale factor analysis shows a structure of article 16 and 4 factors. The total variance explained 56% of the scale and the Cronbach's alpha reliability coefficient was calculated as 0,81. After exploratory factor analysis of the factors are determined, in order to test the suitability of the structure factors defined by the hypothesis was tested by confirmatory factor analysis. In the study, 654 people living in İstanbul, the survey was conducted. For the sample of living in İstanbul, obtained first-order confirmatory factor analysis in compliance with the chi-square, RMSEA, GFI and CFI fit indices were used. To fit index values obtained from chi-square test compliance 221,2, 0,046 for RMSEA, 0,96 GFI is calculated as 0,95 for the CFI. As a result of all the factors statistically significant it was found fit indices are determined to have a good fit.