İnsansız kara araçlarının ve alt sistemlerinin mekanik tasarımı ve optimizasyonu
Mechanical design and optimization of unmanned ground vehicles and subsystems
- Tez No: 432064
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial Design, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsansız araçlar ve insansı robotlar günümüzde insanların yapamadığı veya yapmaktan imtina ettiği eylemleri gerçekleştirmek üzere geliştirilmesine devam edilen sistemlerdir. Yapay zekâ ile kendi kendine çalışabilen veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bu sistemler gelecekte bireylerin üzerine düşecek olan sorumlulukların tamamını almış olacaktır. İnsansız sistemlerin insanın yerine kullanılması ile beşerin yapacağı hatalar ortadan kaldırılabilecek, insanın sahip olduğu can, mal, güç, zaman gibi değerler korunabilecektir. İnsansız sistemlerin askeri alanda kullanımına ilişkin yoğun çalışmalar sürdülmektedir. Bu sistemler ile düşman kuvvetlerinden bir adım önde olmak mümkündür. Hava, kara ve deniz platformlarında pek çok uygulama türü mevcuttur. Bu uygulamalara akıllı füzeler, uçak savarlar, insansız tanklar, casus kameralar gibi örnekleri çoğaltılabilecek unsurlar dâhildir. Bu tezin içeriğinde bu sistemlerden kurulmuş bir filonun fikir tasarımı ve filoya ait bir aracın tasarımı ve optimizasyonu yer almaktadır. Tez konusu insansız araçlardan oluşan filo insan ile müşterek operasyon yönetebilmek için geliştirilmiştir. Filo askerin insan oluşundan kaynaklı eksik yönlerini kapatarak ve insanüstü özellikler ile düşman kuvvetlere karşı donatarak öncelikli olarak askerin can güvenliğini sağlamaya çalışmaktadır. Filonun genel özelliği bulunduğu alanın istihbari anlamda tam kontrolünü ele geçirip bünyesinde bulunan askerleri korumaktadır. Gerektiği durumda düşman ile direkt temas sağlayıp etksiz hale getirebilmektedir. Filo sekiz adet termal kameralı drone, dört adet savunma ve saldırı odaklı paletli insansız kara aracı (İKA), bir adet insansız mayın arama aracı, bir adet zırhlı intikal aracı ve bir adet de hedef şaşırtmak amaçlı insansız intikal aracından oluşmaktadır. Detaylar tez içerisinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this age, unmanned vehicles and humanoid robots are the systems continuing to be developed in order to do actions that the humans are weak or refuse. These systems which can be controlled with remote control or run themselves by soft computing will have taken full responsibility that the humans have. By using the unmanned systems instead of humans, mistakes that humans do will be avoided and human values like life, time, power and goods will be protected. Research and development for usage of unmanned systems in military has been continuing. It is possible to be one step ahead of enemy forces. There are fields of application like aero, ground and marine. In this thesis, concept of an unmanned systems grup is designed and one of vehicles in this grup is designed and optimizated. The unmanned systems grup is designed to make operations together with soldiers. The grup has an aim to secure soldires by means of making up the deficiencies of humans and equipping the soldiers with superhuman skills against to enemies. Main skill of the unmanned systems grup is to control the area by means of intelligence to protect the soldiers in the grup. If necessary, members of the unmanned systems grup battle with enemy by direct contact. The grup has eight drones with thermal cameras, four tracked unmanned ground vehicles with a gun and a shiled for each one, one unmanned mine sweeping vehicle, one armored vehicle that carries soldiers and one unmanned armored vehicle to misdirect enemies. The details are explained in thesis.