Elektronik yakıt sistemi uyarlanmış bir dizel motorunda performans açısından püskürtme karakteristiklerinin belirlenmesi
Injection characteristic of a mechanical fuel system equiped diesel engine which converted to common rail fuel system
- Tez No: 432063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçen yüzyıl boyunca dizel motorlar mekanik prensipler ile kontrol edilen makinelerdi. Ancak transistorun keşfi, birçoğunun bir arada kullanılması ve fiyatlarının ucuzlaması ile üretilen programlanabilir kontrolörleri takiben elektronik kontrollü dizel motorlar otomotiv endüstrisinde oldukça önemli bir hale geldi. Günümüz dizel motorları mekanik yerine elektronik kontrol içeren karmaşık makinelerdir. Son yıllardaki gelişmeler çevresel etkilere duyarlı, havayı daha az kirleten ve daha az yakıt sarf eden dizel motorlara olanak tanımıştır. Diğer taraftan, sıkı emisyon yönetmeliği motor üreticilerini yüksek teknolojili common-rail yakıt sistemleri üretmeye zorlamıştır. Bu yüzden, tek silindirli, doğal emişli, 4 stoklu ve mekanik yakıt sistemli motor tarafımızdan common-rail yakıt sistemine çevrilmiştir. Deneysel çalışmalar mekanik ve elektronik yakıt sistemi üzerinde yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. İlk olarak mevcut mekanik kontrollü motorun performans verileri alınmış ve referans olarak bu veriler kullanılmıştır. Daha sonra common-rail sistemdeki pompa ve enjektör değerleri değiştirilerek; yanma basıncı, motor gücü, tork, yakıt tüketimi ve emisyon değerleri belirlenmiş ve yakıt püskürtme miktarı değiştirilerek bu deneyler tekrarlanmıştır. Son olarak yapılan deneyler sonucunda; maksimum güç, maksimum tork ve kabul edilebilir emisyon seviyeleri için ideal püskürtme değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For the most part of the last century, diesel engines have been controlled completely on mechanical fuel systems. However, following the electronic revolution after the invention of transistors and their use in constructing programmable controllers, electronically controlled diesel engines have become highly crucial in automotive industry. Today's diesel engines do not use mechanical controllers and are electronically controlled complex machines. The progress in the last few decades have open a gateway to modern diesel engines which are more fuel-efficient, pollute air less and can adopt easily to dynamic environments. On the other hand, stringent emission regulation forces engine manufacturers to produce diesel engines which have high-tech common rail fuel system. For this reason, first of all a single cylinder, naturally aspirated, 4 stroke, mechanical fuel system equipped compression ignition engine, which is designed and manufactured by ourselves, is converted into common rail fuel system. Then, experimental studies are done and mechanical fuel system and common rail fuel system equipped results of the CI engine are compared with each other. First of all performance data of engine which has mechanical pump and injector systems is obtained and this data is used as reference data. Then, by changing injector and fuel pump with the common rail fuel system, the injection advance and injection duration values are experimentally investigated. Thanks to self-developed ECU, diesel fuel system can be easily controlled. At the end of the study, brake power, brake torque, brake specific fuel consumption and regulated emission values were experimentally investigated and the ideal injection advance and injection duration is determined.