Ontoloji ve durumsal tabanlı çıkarsamaya dayalı işbirlikçi tavsiye yöntemi
Collaborative recommendation method based on the ontology and case reasoning
  1. Tez No: 432081
  2. Yazar: ZAFER DÜZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SIDDIK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İşbirlikçi filtreleme (CF), çok sayıda kullanıcının beğenilerini toplayarak, bir kullanıcının ilgilenebilecekleri hakkında tahminlerde bulunmaya dayalı bir tavsiye yöntemidir. İşbirlikçi tekniğinin kullanımında karşılaşılan en önemli problemlerden bazıları veri seyrekliğin dolayı ortaya çıkan soğuk başlangıç (cold-start) problemi oluşması ve kişiye özel öneriler yapılamamasıdır. Bunun sonucu olarak CF tabanlı tavsiye sistemlerinin ürettiği önerilerin başarım oranlarının arttırılması aktif araştırma alanları arasında yer almaktadır. Bu araştırma kapsamında önerdiğimiz yöntem, CF tekniğindeki bu eksikliklerin giderilmesi ve tavsiye sisteminin başarım oranının arttırılması için, Durumsal Tabanlı Çıkarsama (CBR) ve ontolojik veri zenginleştirme yöntemi kullanılarak hibrit bir yaklaşım yöntemi sunmaktadır. Geliştirdiğimiz hibrit tavsiye sisteminin kullanılabilirliğini göstermek adına önerilen yöntemi kullanan bir müzik dinleme asistanı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Collaborating Filtering (CF) is a recommendation method that can make predictions about a given user's interest by collecting a large number of other user' appreciation. Some of the major problems encountered in the use of CF are the cold-start problem and the fact that personalized recommendations cannot be done. In turn, CF-based recommendations produces ranked results where the success rate can be improved. The method proposed in this research is a hybrid recommender system that utilizes Case-Based Reasoning (CBR) and ontological data enrichment in order to overcome these shortcomings and improve the success rate of the recommender system. To show the usability of the proposed hybrid recommender method, we have used a music recommendation dataset and build music listening assistant that uses the implementation of the method. The performance of the proposed method was evaluated and results are reported.