Poli(3,4-etilen dioksitiyofen)'in elektrik iletkenliği üzerine demiroksit nanopartikül ve manyetik alan etkisinin incelenmesi
Investigation of iron oxide nanoparticle and magnetic field effects on conductivity of poly(3,4-ethylenedioxy thiophene)
  1. Tez No: 432099
  2. Yazar: VOLKAN UĞRAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDANE KARAMAN, AR.GÖR. ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada çeşitli oranlarda, farklı oksidan türleri kullanılarak, manyetik alan altında ve manyetik alan uygulanmadan, emülsiyon polimerizasyonu yöntemi ile poli(3,4-Etilendioksi tiyofen) (PEDOT) sentezlenmiş ve ince filmlerinin iletkenlik değerleri karşılaştırılmıştır. Bazı PEDOT örneklerinin sentezi sırasında surfaktan olarak poli(sülfonikasit difenilanilin) (PSDA) kullanılmıştır. PSDA suda çözünebilen bir polimer olduğu için PEDOT' un suda dağılabilirliğini oldukça arttırmıştır. Bunun yanısıra, demir (II, III) oksit manyetik nanopartikülleri polimer karışımlarına homojen ve heterojen şekilde eklenerek, polimer filmlerinin iletkenliğine manyetik demir (II, III) oksit nanopartiküllerinin etkisi de incelenmiştir. Elde edilen polimerler, FTIR-ATR ve UV-vis spektrofotometreleri karakterize edilmiş ve görüntü analizörü ve mikroskobu ile morfolojileri görüntülenmiştir. İnce filmlerinin elektrik iletkenlikleri dört nokta probu tekniği ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we synthesized PEDOT with using different oxidants with several ratios by emulsion polymerization in magnetic field and non magnetic field and measured the conductivities of thin films of the polymers. During the synthesis of some polymers poly(sulfonicacid diphenylaniline) (PSDA) was used as a surfactant. Due to its solubility in water, PSDA enhanced PEDOT's dispersability in water. In addition to this, iron(II,III) oxide magnetic nanoparticles which were oriented by magnetic field were added to polymer films and measured the differences of conductivity values. Synthesized polymers were characterized by FTIR-ATR and UV-vis spectrophotometer and their morphologies analyzed by image analyzer. Conductivities of thin polymer films measured by Four-Point-Probe.