İleri bakan darbeli YNR için yapay açıklık radarı yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of SAR techniques for forward looking impulse GPR
  1. Tez No: 432102
  2. Yazar: SİNEM NİMET SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapay Açıklık Radarı yüksek çözünürlüklü görüntüleme yapabilen bir mikrodalga radardır. Yapay Açıklık Radarı, Sentetik Açıklık Radarı, farklı durumların, farklı ihtiyaçlarına adapte olabilmesi sebebiyle kullanılan bir sistem olmuştur. SAR yüksek hızlı işlem ve yüksek kapasite gerektirmesi sebebiyle, son zamanlarda kapasite ve hızın gelişimi sayesinde önemini arttıran etkili yöntemlerden biridir. Darbeli Yere Nüfuz Eden Radar, kısa süreli darbeler üreterek hedef tespiti yapar. Geniş bantta çalışmaya imkan vererek, yüksek frekans ve alçak frekanslardan, uygulamaya göre yararlanılmasını sağlar ve SAR görüntüleme metodunun uygulanmasına imkan verir. İleri bakan darbeli YNR, uygulama ihtiyaçları doğrultusunda daha hızlı çalışması gereken bir radardır. Bu sebeple zaman domeninde çalışmalara ağırlık verilmelidir. Bu tezde, SAR teknikleri ve bu tekniğin zaman domeninde YNR uygulamalarına adaptasyonu ve geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthetic Aperture Radar is a microwave imaging radar that can achieve high resolution images. SAR is a great technique to take advantage of flexibility to adapt to different needs of different occasion but SAR requires huge storage capacity and high processing speed; therefore, SAR has become an intense remote sensing tool by enhancing the capacity and speed. Impulse GPR systems that transmit short impulse signals are proposed primarily to benefit from both low and high frequencies, which may use SAR methods for high resolution imaging. The reason behind the using impulse GPR is application of GPR needs to process fast and detect the target as soon as possible. Time domain GPR gives us an advantage to process the detection quickly. The thesis describes SAR techniques adaption and development to GPR system.