Zayıf asit bir ilacın pH'dan bağımsız salımyapan matriks formülasyonunun geliştirilmesi
Zayıf asit bir ilacın pH'dan bağımsız salım yapan matriks formülasyonunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 260777
  2. Yazar: MEHTAP SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TAKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, zayıf asidik yapıda bir etkin madde olan valsartanın pH'dan bağımsız kontrollü salım yapan tablet formülasyonlarını geliştirmek ve pH'dan bağımsız salım üzerinde etkili formülasyon parametrelerini incelemektir. pH'dan bağımsız kontrollü salım yapan matriks tabletler farklı pH değiştirici maddeler, çözünürlük artırıcı madde ve matriks oluşturucu polimerler kullanılarak doğrudan basım yöntemi ile hazırlanmıştır. Valsartan zayıf asit yapıda olması nedeniyle çalışmada model ilaç olarak kullanılmıştır.Valsartanın fizikokimyasal karakteristikleri partikül boyutu analizi, DSC, UV ve FT-IR spektrumları ile tanımlanmıştır. In vitro çözünme hızı çalışmaları palet yöntemine göre USP 31, Yöntem A, 0.1 N HCl, pH 4.5 fosfat tamponu ve pH 6.8 fosfat tamponu ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan tabletlerin pH'dan bağımsız kontrollü salım davranışları in vitro çözünme hızı yöntemi ile incelenmiştir.Ön formülasyon çalışmalarında kullanılan pH değiştirici maddelerin çözünürlüğü ve alkali özelliği ve hız kontrol edici polimerin viskozitesinin ve metoksi grup içeriğinin pH'dan bağımsız salım üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. pH değiştirici ve çözünürlük artırıcı maddenin konsantrasyonlarının asit ve bazik ortamda etkin madde salımına etkisini incelemek amacı ile merkezi tekrarlı deney tasarımı uygulanmıştır.Çalışma sonucunda pH değiştirici madde olarak soydum sitrat ve çözünürlük artırıcı madde olarak Lutrol F127 kullanılarak hazırlanan HPMC matriks tabletin asit ortamda etkin madde salımını artırarak pH'dan bağımsız salım elde edilmiştir. Etkin maddenin salım profili, pH değiştirici madde ve matriks oluşturucu polimerin tipi ve konsantrasyonu gibi formülasyon parametreleri ile kontrol edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop pH -independent controlled release matrix tablet dosage form for a weak acidic drug, valsartan and to study the effect of important formulation parameters on pH independent controlled release behaviour of these systems. pH independent controlled release matrix tablets were prepared by direct compression method using different types of pH modifiers, a solubility enhancer and matrix forming polymers. The weak acid valsartan was incorporated into the formulation as a model drug.Physicochemical characteristics of valsartan were determined by UV and FT-IR spectrums, differential scanning calorimetry and particle size analysis. In vitro dissolution studies were performed using the paddle method in USP 31, Method A, 0.1 N HCl, pH 4.5 phosphate buffer and pH 6.8 phosphate buffer mediums. The pH independent controlled release of the matrix tablets were investigated by in vitro dissolution studies. The effect of the solubility and alcalinity of pH modifiers and the viscosity and epoxy groups of matrix forming polymer on the resulting pH independent release of the investigated tablets was found important in the preformulation studies. Central composite design have been applied to study the effect of the concentration of pH modifier and the solubility enhancer on drug release in acidic and basic medium. The drug release patterns can effectively be adjusted by varying simple formulation parameters, such as the type and concentration of pH modifier and matrix forming polymer.In conclusion the addition of sodium citrate as pH modifier and Lutrol F127 as the solubility enhancer to the controlled release matrix tablet maintained high drug release in acidic medium leading to pH independent drug release.